| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Bună Seara.Ridic problema unui prieten care a muncit la o companie in Germania cu contract pe un an.Contractul,,rula,, pana la 04.10. 2018 însă contabilitatea firmei a plătit salariul pe întreaga luna octombrie.El momentan nu se mai află în Germania(a plecat inainte sa primeasca instintarea legata de greseala lor, instintarea a venit abia pe 27.11. 2018)si nu dorește să revina prea curand din motive familiale. Poate fi executat în Romania pentru suma respectiva(in jur de 500 de euro)?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma germana il poate da in judecata, va obtine o hotarare judecatoreasca si apoi il poate executa silit, bineinteles daca nu restituie suma incasata in plus.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Ioandelasal):

Momentan e si proces la un tribunal de munca.Nu am inteles exact....pentru o asemenea sumă poate fi executat in Romania? Acolo e clar ca se poate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Bineinteles ca poate fi executat, daca firma solicita executarea silita in Romania.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Ioandelasal):

Si cam cât ar dura aproximativ o asemenea procedura? Bănuiesc că pentru o o sumă asa de mica nu prea e rentabil sa urmărești pe cineva in alt stat mai ales daca nu e amenda sau credit nechitat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

De la terminarea procesului poate dura cateva luni.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Ioandelasal):

Revin cu noutăți.Persoana respectiva a obținut o reducere de 200 de euro din suma totală de 500 si a mai plătit 300 ca urmare a înțelegerii intre parti(am inteles ca firma a preferat să încaseze totusi atata in locul timpului pierdut, proceselor lungi, banilor cheltuiti in plus.Se pare ca exista si rezolvări amiabilă cand ambele părți doresc asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă firma face o plângere în justiție acolo.
Apoi începe o încurcătură de zile mari.
Cel mai bun lucru, cel mai simplu este să restituie suma.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru sadrian46):

Si cam ce ar presupune acea încurcătură? Suma nu e totusi o sumă mare.De acord ca ala ar fi cel mai simplu lucru dar problema e ca omul a plecat, a fost de buna credinta, greseala e a contabilității.Din cate mi-a spus e a doua oara cand se intampla.Sa faca transfer din Romania in Germania este destul de scump si cum isi poate obține banii pe taxa de transfer?