| KaPy2 a întrebat:

Buna seara TPU!
O prietena de a mea a avut un accident cu avarii usoare
Ea era pe banda 2 si un destept dupa banda 1 intra pe banda 2 fara a se asigura daca-i cineva in spatele lui,o loveste pe ea,ii avariaza aripa si usa,el nu a vrut sa-i dea asigurarea sa-si repare masina,ea a chemat politia, au constatat ca el este cel vinovat dar ca e la alegerea lui daca-i da sau nu asigurarea
Au procedat corect?
Dau funda celui care ma lamureste cu asta si sa-mi explice cum trebuie sa fie!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da a procedat f bine ca a chemat politia. cu procesul verbal poate apela direct la asigurator sau poate sa il dea in judecata pe cale civila pe vinovat

| KaPy2 explică (pentru suntserios):

Pai o data ce a chemat politia vinovatul nu este obligat sa-i dea asigruarea, asa mi se pare mie normal, daca nu este asa de ce mai platesc asigurarea...