| Daniela1324656 a întrebat:

Sunt insarcinata si acum am terminat liceul anul asta. Iau somajul timp de 6 luni si acum in noiembrie trebuie sa nasc. Din cate am inteles am dreptul la indemnizatia copilului pentru ca iau somajul si am avut un venit. Asa este?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, avand in vedere ca perioada de cel putin 12 luni din ultimii 2 ani poate fi constituita si de perioadele in care ai urmat cursuri preuniversitare, ai fost inscrisa la AJOFM si ai primit somaj, asa ca indeplinesti aceasta conditie.