| rozelor a întrebat:

Tatal meu a decedat recent (suntem 2 frati),ce inseamna succesiune,costa mult,(mama ma poate dezmosteni,ca fara eu sa stiu)e o casa si o curte,mi se mai da voie sa intru in curte daca alta cale nu exista, bunurile se impart? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Succesiune inseamna mostenire.
Nu poti fi dezmostenit de mama ta, puteai fi dezmostenit numai de tata si numai in anumite situatii.
Trebuie sa faceti procedura succesorala si notarul ii va atribui, prin certificat de mostenitor, fiecaruia cota ce ii revine din masa succesorala (totalitatea bunurilor defunctului). Mama voastra mosteneste 1/4 din masa succesorala iar voi impartiti in mod egal cota de 3/4. Cat reprezinta din teren si casa aceasta depinde daca masa succesorala cuprinde tot imobilul, daca a fost proprietatea exclusiva a tatalui sau numai jumatate din acesta, daca terenul si casa au fost dobandite de parinti pe durata casatoriei.
Costul depinde de valoarea imobilului, daca mi-o spui o sa-ti spun costul minim.
Unul dintre mostenitori trebuie sa mearga la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului, cu certificatul de deces si sa solicite deschiderea procedurii succesorale. Notarul ii va indica actele de care este nevoie si costul succesiunii si va stabili termen pentru dezbaterea succesiunii.

| rozelor explică (pentru Ioandelasal):

Buna! Am omis sa spun, am facut o baie cu fosa septica si bucatarie (nefiind mostenitor si neavand acte, e pe numele defunctului)se imparte si ce am construit eu? Casa valoreaza undeva la 50.000-60.000 euro, multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru rozelor):

1.Daca ceilalti mostenitori - mama si fratele tau - nu sunt de acord ca sa-ti recunoasca constructia facuta de tine atunci va trebui sa va judecati.
2.Tot n-ai spus un detaliu important, respectiv daca imobilul a fost dobandit pe durata casatoriei sau a fost al tatalui tau.
La 50.000 euro, care fac astazi cca 220.000 lei costul minim al succesiunii va fi de 2.068 lei, compus din:
-extras CF pentru informare - 20 lei;
-onorariul notarului public - 1.385 lei, la care se adauga TVA de 24% - 333 lei, in total 1.718 lei;
-tarif pentru intabularea dreptului de proprietate in CF - 330 lei.
Daca imobilul a fost dobandit pe durata casatoriei atunci numai jumatate din el face parte din masa succesorala, cealalta jumatate este proprietatea mamei tale si atunci suma este cu putin mai mult de jumatate din cea calculata pentru intreg imobilul.

| rozelor explică (pentru Ioandelasal):

Terenul a fost cumparat si casa facuta de parintii mei pe durata casatoriei lor, nu au avut niciunul nimic, au muncit impreuna, multumesc!

6 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Succesiunea este impartirea bunurilor comune. Mama ia o jumatate, tu un sfert si fratele un sfert. Mama ta poate da jumatatea ei ori fratelui tau, ori tie. Nu este posibil sa ramai cu nimic doar cada face ea mangle urate.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Subscriu la ce a scris andru.(vezi ca trebuie sa participi si tu cand se dezbate mostenirea)

| pirij a răspuns:

Esti mostenitor de drept nu poti fii desmostenit decat daca esti declarat labil mental. succesiunea se face intre tine, fratele/sora si mama ta care primeste o parte egala (daca aveti 18 ani) daca nu aveti 18 ani mostenitor direct este mama ta dar ea nu poate sa te dezmosteneasca