| Cristina12335 a întrebat:

Am 17ani si vreau sa plec la iubitul meu, părinții mei nu sunt de acord cu el. Mai cunosc fete care au plecat la 17 ani si au fost lasate acolo chiar daca erau minore si părinții lor nu erau de acord. Am auzit ca daca te împotrivești nu te pot lua cu forta nici politia nici părinții. Dacă știți pe cineva care a plecat si a fost lasat la varsta de 17 ani sau daca este adevarat ca te poti împotrivi si nu te pot lua pe fortare va rog sa-mi spuneti.
Mentionez ca mai am 9 luni până la majorat, iar iubitul meu are 21 de ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii te pot lua fortat la domiciliul lor doar daca obtin o hotarare judecatoreasca de inapoiere la domiciliu, in urma unui proces.
Totusi iti recomand sa te gandesti bine inainte de a face acest pas: cine te va intretine, mai ales daca esti inca la studii, daca locuirea cu iubitul va dura si daca parintii acestuia sunt de acord.
Si sa instiintezi parintii unde pleci, pentru ca sa nu te dea disparuta.

| Cristina12335 explică (pentru Ioandelasal):

Dar el poate păți ceva cu politia daca ma voi duce la el? Sau eu as putea fi internată intr-un centru pentru minori până la 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristina12335):

Nu va pati nimic si nici tu, daca nu va opuneti la hotararea judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul tau. In nici un caz nu te pot interna intr-un centru de minori.
Politia poate interveni doar daca exista opunere la executarea hotararii judecatoresti.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa de tare arde nevoie de sex? Ca alt motiv sa iti pui bete in roate tinereții si educatiei nu vad.

| EuSuntOmul a răspuns:

Colo frate

| pgoff8500 a răspuns:

Știu pe cineva care are tot 17 ani și vrea numaidecât să plece la iubita lui. Ceea ce spui tu nu există, până la 18 ani părinții tăi au control asupra acțiunilor tale. Deci dacă ei nu te lasă, vor chema poliția și vor spune că ești minoră iar poliția te va aduce acasă. Eu ți-aș sugera să stai potolită, din moment ce e mai mare ca tine nu ai ce căuta cu el! Sunt total de acord cu părinții tăi! Ai 17 ani, anul viitor ai BAC-ul! Învață, ia examenul, intră la o facultate și iubește pe cine vrei. Până la 18 ani oricum ești sub tutela părinților tăi și nu poți face ce vrei tu. Nu te grăbi ca fata la măritat!

| Cristina12335 explică (pentru pgoff8500):

"Încă o dată: dacă se opune fizic, deci pur și simplu nu vrea să plece de unde e, poliția nu are voie să o ia pe sus de-acolo.
Iar cu părinții e la fel: cât timp nu trag de ea la modul fizic degeaba îi spun să vină.

Teoretic da, obligație există pentru minori să stea cu părinții până la majorat. Legea spune că domiciliul copiilor este la domiciliul părinților. Practic, cu cât minorul e mai mare cu atât scade implicarea instituțiilor. Dacă avea 12-13-14 ani da, intervenea statul, dar cu atât de puțin înainte de majorat nu prea se mai întâmplă asta.

Tu ai făcut alegerea corectă atunci când ai decis să te întorci la ai tăi."

Am găsit asta la o altă intrebare si de asta am inteles ca poti pleca si nu te pot lua cu forta