| anonim_4396 a întrebat:

Am fost agresat de catre un individ pe strada, traversam un semafor si el era cu masina, era verde si tot forta masina, i-am spus nu vezi ca e verde? Tipul a dat jos geamul si a inceput sa fie agresiv, apoi a zis stai ca, cobor la tine, eu am continuat sa merg, el a parcat in fata mea, a coborat un barbat scund si gras, imbracat cu haine de firma si a venit la mine,m-am dus si eu spre el, apoi am vazut ca a intins mana la spate ca si cum sa scoata ceva, probabil cutit sau pistol, apoi m-am dat putin m-ai in spate, i-am zis sa nu se apropie de mine, m-a intrebat unde stau repetitiv, i-am spus alt cartier si m-a intrebat ce caut pe aici, i-am spus ca ma duc la maicamea apoi a zis bine du-te, apoi i-am zis nu stiu de ce reactionezi asa, nu te-am jignit, nu te-am injurat, ti-am zis ca era sa ma calci si ca este verde si apoi iar si-a pus mana la spate sa i-a ceva si a fugit spre mine, a scos un pistol apoi eu am fugit, el s-a intors inapoi s-a urcat in masina si a plecat cu scartait de roti... am ramas intr-o stare de soc, pur si simplu nu imi vine sa cred, pentru ca sincer putea sa degenereze si sa se ajunga la a ma ranii extrem de grav, posibil letal... am ajuns acasa, tot nu stiu ce sa fac, sunt intr-o stare de soc, nu imi e frica de o confruntare, dar nu mi s-a intamplat in viata mea sa scoata cineva pistolul la mine. VA IMPLOR RASPUNDETI-MI

13 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Politie prietene, atunci, dupa incident si dupa ce ai retinut numarul masinii. Cred ca si acum poti rezolva ceva daca stii numarul, dar nu iti recomand pentru ca dai de un garcea plictisit si iti faci mai multe probleme, nu stii ce aurolac a fost. Orice ai face, treci peste. Ai inteles si tu ca viata nu se rezuma doar la pumni. Bafta!

| kaTTsu a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu am numarul masinii si pe buna dreptate as fii facut-o, chiar cu riscul de a degenera situatia, asa ceva nu este posibil, i se scoala lui **** ca i-am facut observatie. Traim in Romania, pacat ca ne-am nascut aici... Stii merg pe premisa ca aia care sunt vai **** lor, agarici, tocilari. au o viata lejera, nu au riscuri.

| paulpaul25 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la politie, sa le povestesti exact ce s-a intamplat si vor fi cel mai in masura sa te sfatuiasca ce anume este de facut si ce sanse sunt cu adevarat sa se rezolve ceva. Nu erau oameni in zona? Exista persoane care au vazut ce s-a intamplat? In situatiile de genul dar nu numai cel mai bine este sa te legi de 2-3 martori daca exista, cel putin sa iei un numar de telefon, in situatia de fata ti-ar fi folositoare declaratia lor.
Oricum, nu incerca sa incingi situatia cu confruntari si cu faptul ca ai mai luat pumni, pentru ca da se poate sa mai fi luat pumni dar e de ajuns sa iei unul si sa-ti fie ultimul...Stai linistit, niciun individ normal, nu ar cauta pe cineva sa-l bata pentru ca a traversat pe trecerea de pietoni si astfel l-a facut sa-si piarda 10 secunde din viata.
Mai mult ca sigur pistolul era doar o replica de airsoft sau in cel mai rau caz un pistol cu bile de cauciuc. In Romania putini maimutoi de genul au ocazia sa intre in posesia unei arme letale. Asta doar daca nu cumva era detinuta ilegal, dar persoanele de genu, sunt de obicei cei certati cu legea si majoritatea se cam tem sa le fluture asa in mijlocul intersectiei. A incercat sa te intimideze, probabil nu te-a auzit si a crezut ca l-ai injurat sau se poate sa fi fost sub influenta unor substante interzise etc. Nu iti mai amintesti marca masinii, modelul, culoarea?

| Radu284 a răspuns:

Probabil era un pistol de jucarie, cu bile sau aer comprimat. Nu are de ce sa-ti fie frica de asa ceva.

| kaTTsu a răspuns (pentru Radu284):

Nu stiu cu ce era, sau nu, dar sincer sa traiesti asa ceva, noaptea in plina strada, iti pui un mare semn de intrebare stiu sigur la cum era imbracat, unde se ducea...

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru kaTTsu):

Era tagan? din curiozitate

| ArthurKn a răspuns:

Intereseaza-te daca momentul a fost surprins de vreo camera de supraveghere. Zici ca s-a intamplat la o trecere, in mod normal ar trebui sa fie una dar e Romania...

| ionescuandrada2000 a răspuns:

In primul rand trebuia sa strigi in momentul cand a parcat in fata ta:Ajutor! Trebuia sa strigi Politia, ceva! Asa nu putea sa-ti faca nimic chiar daca nimeni nu era pe strada ca imediat auzea cineva si venea sa vada ce se intampla.
In al doilea rand, acum ar trebui sa te duci la politie si sa spui asta politiei, nu noua.Noi nu avem ce-ti face! Politia are!
Si vreau sa-ti pun o intrebare:Cati ani ai?

| ionescuandrada2000 a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Apropo! NU cred ca era un pistol adevarat, deoarece, nu stiu prea bine legea, dar pistoalele nu se dau asa la oricine!

| Wehrmacht a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Totusi,oricine vrea poate sa-si ia o arma letala ilegal sau sa o fure.

| Chiriac_Cosmin_1999 a răspuns:

Daca eram eu. Ii spumem ca tata e politist si e la 2 metri de mine. Si nu fi speriat tipuala e cam prost. Sall noroc.

| Constantin_Maria_1997 a răspuns:

Pt inceput nu sta singur.Ai facut f bine daca ai spus alt cartier sa stii. Incearca sa te calmezi si sa i suni pe ai tai. Povesteste le ce ai patit. Apoi daca e cazul si ai retinut nr masinii...du te la politie!

| kaTTsu a răspuns (pentru Constantin_Maria_1997):

Sincer iti spun, sunt intr-o stare de soc, ma gandesc intr-una la cum putea degenera situatia... am avut confruntari, m-am luat la pumni, dar sa ma ameninte cineva cu pistolul nu mi s-a intamplat vreodata...