| DeathBat6661 a întrebat:

Am si eu o intrebare si as dori multe raspunsuri concrete. Am 16 ani jumate locuiesc in Israel si as dori sa plec in vacanta in Romania vreo 2 saptamani la rude. Problema e ca plec singura si care sunt lucrurile de care am nevoie si cum pot pleca sau daca pot pleca. Am vazut unele cazuri cu stewardesa dar nu stiu daca e sigur si toate alea. Precizez ca am un singur parinte,tatal este decedat. Si as vrea sa merg cu Tarom, dar nu stiu daca ei transporta minori. Exista taxe pentru stewardesa? Sau imi trebuie o persoana adulta?
Multumesc mult pentru raspunsuri happy

3 răspunsuri:
| Crixy a răspuns:

Un minor poate calatori singur in alta tara atat timp cat are procura de la ambii parinti, daca unul e decedat atunci presupun ca numai de la celalalt.Eu zic sa cauti un raspuns exact in alta parta, la o sursa oficiala nu pe un site unde fiecare isi da cu pararea.Sa nu ai surprize neplacute.Tot ce am gasit eu e legat de iesirea din Romania a cetatenilor romani minori: http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php.Eu zic, de asemenea, sa intrebi la politia de frontiera din Israel sa fii mai sigur nu pe TPU!

| JeZeNNN a răspuns:

Si eu o sa plec in alta tara peste ceva timp sunt minor si o sa plec tot singur.Intr-adevar trebuie procura si din cate am inteles se plateste insotitor de bord! big grin

| DeathBat6661 explică (pentru JeZeNNN):

Pentru cine e procura? Vei pleca cu un adult sau cu cine? big grin as vrea sa stiu happy