| opelastrag a întrebat:

Buna TPU,
am urmatoarea situatie: aplic la 2 facultati dintre care una este mai importanta pentru mine. Sunt pus pe lista de asteptare la facultatea importanta si sunt admis la buget la cealalta facultate. Daca confirm locul la cealalta facultate si in urmatoarea etapa de selectie aflu ca sunt admis la acea facultate importanta, pot retrage dosarul de la facultatea in care am confirmat locul si sa confirm la cea din urma? Pot primi un loc bugetat la acea facultate importanta?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Logic. Te retragi din facultatea neimportantă, și confirmi locul la facultatea importantă.

Eu am pățit o chestie și mai dificilă. Am intrat la buget la facultatea neimportantă și la taxă la facultatea importantă laughing

A trebuit să aleg instant. Am mers la plezneală și am sperat că intru la buget pe urmă, și am ales cea importantă. Am intrat la buget in faza a2a happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai intart la facultatea mai importanta pentru tine, inseaman ca nu ai avut medie nicid e buget si nici de locuri ramase, fiind practic picat.
Chiar daca confirmi si apoi infirmi cea de a doua facultate, fiindca mai apare un loc disponibil la prima facultate, tot nu vei putea intra la buget la prima facultate, fiindac bugetul a fost deja completat cu mediile cele mai mari si tu nu ai avut medie mare odata ce esti picat.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa primesti loc la buget la facultatea importanta doar daca mai sunt locuri si daca ai o medie foarte buna, desi sunt slabe sansele si ai putea sa prinzi loc la taxa dar dupa primul semestru sau primul an (depinde cand se fac reclasificarile la acea facultate), daca ai note foarte bune, poti trece pe un loc bugetat. In cazul in care prinzi loc la aceasta facultate iti poti retrage dosarul de la cealalta facultate.

| Yuoia a răspuns:

Daca esti pe lista de asteptare, cu siguranta NU vei intra la buget. Vei intra pe ultimul loc la taxa. Daca prin absurd ar renunta cineva de la buget, atunci locul ar fi ocupat de primul de pe lista (media cea mai mare) de la taxa.
Cantareste bine. Vrei o anume facultate chiar cu taxa? Sau vrei la buget, oriunde ar fi?