| anonim_4396 a întrebat:

As dori un raspuns concret in privinta urmatoarei probleme.Luna viitoare as vrea sa plec intr-o excursie in strainatate, dar problema este ca tatal meu este plecat din tara si eu 17 ani si nu pot calatori fara parinti.
Intrebarea mea este: de ce documente am nevoie pentru a putea pleca singura.Trebuie sa mearga tatal meu la ambasada sa intocmeasca ceva imputernicire? Sau poate si mama mea de aici,din tara sa o faca? Cum se procedeaza? Eu am mai fost acum doi ani in Polonia, dar nu mai stiu cum am procedat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratii de la ambii parinti, autentificate de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.
Mama o poate face la un notar public in tara iar tatal o poate face la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde este si ti-o trimite.

| anabelisa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Crezi Ca ar costa mult sa o trimita din Franta? Ar fi vreo 100 de euro?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anabelisa):

Taxa pentru declaratie este de 40 euro si trimiterea prin posta sau curier rapid ar mai fi cativa euro.