| mihaelamiki1234 a întrebat:

Buna TPU,

Daca voi fi angajata ca si consultant vanzari/optometrist intr-o optica medicala, aceasta functie se incadreaza la vreo exceptie in ceea ce priveste norma de munca? Ma refer la faptul ca mi s-a comunicat faptul ca programul va fi unul full time, doar ca in contract se va trece 7h/zi. Pe internet am gasit un articol in care exista anumite exceptii de activitati in care desi programul de lucru este de 6 sau 7h, esti incadrat ca lucrand cu norma intreaga de munca, ordonanta 245/2003. Ma poate lamuri cineva daca in acest caz ma incadrez aici sau angajatorul vrea sa ma pacaleasca.

FUNDAAAAA

6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Buna, din pacate in Romania nu exista notiunea de a plati un angajat la numarul de ore munctie ( respectiv sa zicem 50 de lei / ora ). In contractul de munca de asemenea trebuie sa existe si salariul de baza cu cat esti incadrata. Cere informatii in momentul in care semnezi contractul, noteazati-le si adreseaza-le unui specialist ( sau direct la institutia statului ).

| mihaelamiki1234 explică (pentru dinaprilie):

Pe mine ma intereseaza sa fiu incadrata cu norma intreaga, ma gandesc strict la vechime, banii sunt ok, dar vechimea ma intereseaza. Ini caut un job full time, nu unul part time.

| dinaprilie a răspuns (pentru mihaelamiki1234):

Inteleg. Din ce stiu, ca si angajat dar si angajator, legea nu este foarte clara, cel putin la puterea de intelegere a unui angajat necunoscator. Norma de lucru normala este de 8 ore pe zi 40 de ore pe saptamana urmata de 4 ore si respectiv 2 ore pe zi. Incearca sa iei legatura cu un specialist HR sau pune o intrebare la ministerul muncii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dinaprilie):

Exista profesii care au ziua de munca mai redusa: minerii de la subteran 6 ore, medicii 7 ore. Sunt doar doua exemple.
Cu toate acestea este considerata o zi intreaga de munca.

| dinaprilie a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, dar este o "derogare" sau sunt specificate explicit in lege acest fapt.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dinaprilie):

Prin lege.