| Flavius01999 a întrebat:

Bună TPU, rog seriozitate. În decembrie pe 10 am fost prins băut la volan. Am fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0, 43 mg/l alcool pur în aerul expirat.Am fost și mi s-a luat și sânge, am fost la o săptămână după și am platit ca să vină rezultatul mai repede, mi s-a spus ca în vreo 3 luni îl iau înapoi, dar nu știu ce să zic, probabil o să dureze mai mult. Întrebarea mea e: a mai fost adoptată legea aia despre care se vorbea în decembrie ca șoferii prinși beți sau drogați la volan își pot pierde permisul până la 10 ani de închisoare? Dacă da, cum se numește legea? Sunt șanse să fiu judecat după legea asta dacă eu am fost prins în decembrie? Țin legătura cu polițistul dar momentan nu mi-a mai spus nimic din decembrie. Sper să primesc răspunsuri serioase.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu a fost adoptata o asemenea lege si nu se stie daca va fi adoptata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea aia de care zici tu e valabila doar daca a fost un accident cu victime.

| Flavius01999 explică (pentru suntserios):

Ai idee cum se numește? Aș vrea să o studiez. (La mine nu au fost victime oricum)