| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi ce pot conduce legal la varsta de 16 ani? ( atv, motocicleta, scuter ) - dupa ultimele legi.
Ce fel de permis / atestat trebuie sa am?
Si cam care e amenda daca ma prinde la 15 ani pe atv/motocicleta?
Multumesc, ofer funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pff nu mai dezinforma. daca nu stii nu raspunde.

Nu mai exista atestat ai nevoie de permis pentru orice vehicul cu motor.

La 16 ani poti lua

AM pentru mopede pana in 49cmc.
A1 pentru motociclete pana in 125cmc si putere de 11 kW
B1 pentru masini sub 400kg si 15kw puterea motorului.

Si daca te prinde fara permis se numeste infactiune si se face dosar penal atat celul ce conduce cat si celui care i a incredintat vehiculul, nu iti da amenda de 3-4 milioane

6 răspunsuri:
| Constantin_Butnaru_1985 a răspuns:

Pai este masina care prinde pana la 100 km/h si se conduce la 16 ani, trebuie sa dai niste atestate, daca ai 15 ani si conduci fara atesta s-ar putea sa-ti de o amnda de 3000 lei

| suntserios a răspuns (pentru Constantin_Butnaru_1985):

Altul care raspunde ca sa nu taca. Daca nu stii ce spui nu raspunde. Tacerea e de aur.

| robala a răspuns:

Salut la 16 ani poti conduce scuter si atv dar de 49cm motoru.Si iti trebuie atestat cu starea tehnica facuta la scuter sau atv si sa ai numar imoportant, Si daca te prinde pe scuter la 15 ani fara nimic cred ca iti da 3-4 milioane funda big grin
sper ca te-am ajutat

| OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bun raspuns, mersi. Iti dau funda.
Ai idee cam care-s preturile pentru AM si A1?
Aprilia RS 125 se poate conduce cu A1?

| suntserios a răspuns (pentru OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem):

Pana in 600 ron, depinde si de scoala.

Da Aprilia RS 125 se incadreaza la A1

| suntserios a răspuns (pentru robala):

Pff nu mai dezinforma. daca nu stii nu raspunde.

Nu mai exista atestat ai nevoie de permis pentru orice vehicul cu motor.

La 16 ani poti lua

AM pentru mopede pana in 49cmc.
A1 pentru motociclete pana in 125cmc si putere de 11 kW
B1 pentru masini sub 400kg si 15kw puterea motorului.

Si daca te prinde fara permis se numeste infactiune si se face dosar penal atat celul ce conduce cat si celui care i a incredintat vehiculul, nu iti da amenda de 3-4 milioane

| Grg1989 a răspuns:

Nu e chiar asa mare amenda daca te prinde la 15 ani.Un dosar penal si poti sa ai norocu' si de puscarie.Este ilegal sa mergi fara permis.
La 16 ani poti sa dai de categoriile AM, A1 si B1.
AM-Scuter de 49cc maxim(cele inscrise la primarie)
A1: Motociclete a caror capacitate nu depaseste 125cc si 11kW(Yamaha yzf r125, Aprilia rs 125, Malaguti madison 125, Kymco people 125, honda sh 125

B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
(aixam ca exemplu)