| PisicaNeagra144 a întrebat:

Bună! Vecinul meu își construiește un grajd de capre lângă casa mea, țin sa menționez ca are peste 10 capre. Care este distanta legala la care are voie sa construiască fata de casa mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de igienă aprobate prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15
(1)În gospodăriile unde nu sunt asigurate racordurile de apă curentă printr-un sistem centralizat de distribuţie, adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare, de cel mult echivalentul a 6 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 4 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(2)În gospodăriile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă, adăposturile de animale de cel mult echivalentul a 10 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 7 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(3)În gospodăriile cu un număr de animale mai mare decât cel prevăzut la alin. (1) şi (2), adăposturile pentru creşterea animalelor se amplasează la distanţă de 50 m de cea mai apropiată locuinţă vecină şi sursă de apă destinată consumului uman.
(4)În mediul urban, prin hotărâri ale consiliilor locale sau prin studiu de impact asupra sănătăţii se pot stabili distanţe de protecţie sanitară mai mari decât cele specificate în prezentul ordin, în funcţie de specificul fiecărei unităţi administrativ-teritoriale."

| PisicaNeagra144 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns. Conform alin. (3) înțeleg ca dacă sunt mai multe animale decât cele specificate la alin. (1) si (2) distanta creste la 50m. Mai am o curiozitate pentru ca nu știu ce categorii de animale se încadrează acolo, vecinul are în curte peste 300 de găini, curci, rate, gâște, peste 10 capre, peste 5 porci, având atâtea se încadrează la alin.(3)? Mulțumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru PisicaNeagra144):

Cred ca-ti dai seama ca nu m-a interesat nici cand profesam si cu atat mai putin acum numarul de animale.
Cauta si citeste regulamentele indicate in prevederea citata si o sa afli. Regulamentele le gasesti pe internet.

1 răspuns: