| Zanamarea a întrebat:

Buna, vin si eu aici cu o situatie si intrebare.
Mama a avut grija de parintii ei, bunica a murit acum un an iar bunicul acum este la spital.
Din cauza ca parintii meu s-au despartit aceasta nu-l mai putea vedea si au intervenit 2 dintre fratii ei si o cumnata, bunicul este la spital, pensia o ia nora lui, nu primeste niciun ban, 20-50 lei, nu ii duc mancare, nu se duc la el, ii duc o data sau de 2 ori pe saptama cate ceva, scutece doar cand suna cei de la spital, iar ei incaseaza banii acestuia iar mama nu poate sa actioneze din nicio parte.
As fi curioasa intr-o situatia din asta, daca ar fi cui i-ar ramane acei bani stransi de ei, cui i-ar ramane mostenirea (nimic nu este dezbatut).
Si daca este ceva de facut in acest caz, as vrea sa-l salvez din aceasta bataie de joc.
Noi nu-l putem ajuta prea mult pentru ca locuim acum foarte departe de el 300 km, dar venim la spital de 2 ori pe sapt si ii aducem tot ce pofteste si tot ce are nevoie.
Multumim

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus mostenirea revine numai copiilor, frati si surori si se imparte in mod egal intre acestia.
Dupa decesul bunicului trebuie deschisa procedura succesorala, la un notar public din circumscriptia judecatoriei in care bunicul a avut ultimul domiciliu.

| Zanamarea explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru raspuns
Dar in situatia in care e, adica ii iau banii dar nu il ajuta cu nimic, iar ei o sa ramana cu banii la final ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zanamarea):

Daca mostenitorii nu se inteleg singura solutie legala este un proces civil si masa succesorala se va imprti la fel ca la notar, doar ca vor fi cheltuieli in plus cu procesul.

| Violleta2022 a răspuns:

In urma decesului bunicilor, la succesiune vin numai copii batranilor, care primesc parte egala din mostenirea batranilor.

Pana la moartea batranului, faceti tot ce puteti sa-i usurati viata batranului. Mai bine platiti pe cineva sa mearga zilnic, sa-i duca de mancare si scutece ori haine curate.