| Myky87 a întrebat:

Buna ziua!
Am 17 ani si vreau sa plec in strainatate (Grecia) cu o persoana majora. Stiu ca imi trebuie procura, dar taatal meu este plecat in Irak si nu poate veni curand. Cum trebuie sa procedez ca sa parasesc tara legal? Ce documente imi trebuie?
Rog seriozitate, am nevoie de un raspuns urgent. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura iti trebuie ci declaratie notariala autentica.
Tatal tau o poate face la Ambasada Romaniei din Irak si sa ti-o trimita prin posta sau curier.

| Myky87 explică (pentru Ioandelasal):

E puin complicat. Daca face o declaratie, o semneaza si o trimite prin e-mail, este ok?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Myky87):

Nu este, la granita iti cere declaratia in original si fara aceasta nu te lasa sa iesi din tara.

| Myky87 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspunsuri!