| Alina_Anghelescu_1989 a întrebat:

am avut un audi a6 luat de la cineva dar el ramanand pe numele proprietarului.nu l-am bagat nici macar la financiar la mine.actul de vanzare cumparare a fost facut pe numele sotului.acum de curand aceasta masina audi l-am dat la un schimb pe un bmw.am facut un act de vanzare cumparare cel care a cumparat audi in act vanzatorul era trecut proprietarul la masina cumparatorul el.in actul meu vanzatorul este cel care a avut bmw cumparatorul sunt eu. dupa 1 luna ma suna cel cu bmw ca actele nu ar fi in regula ca am facut fals in acte.ce mi se poate intampla? dc suna tocmai acum? daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns adresa mea de mail este anghelescu.alinaa@yahoo.com si ii spun toata povestea.multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina nu era pe numele tau nu aveai dreptul sa o vinzi, putea s-o vanda doar sotul tau.
A sunat acum fiindca a mers sa o inmatriculeze si acolo a aflat ca tu nu esti proprietarul.
Poti fi cercetata penal pentru inselaciune si chiar furt, daca si sotul tau te reclama.

| Alina_Anghelescu_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Acum cel carui i-am vandut audi nu crede ca nu stiam nimic.ce pot face? chiar habar nu aveam.am facut o tampenie.se mai poate repara ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alina_Anghelescu_1989):

Restituie banii si el sa-ti restituie masina si rupeti contractul, prin asta iti arati buna credinta.

| Alina_Anghelescu_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am dat nici un ban a fost facut schimb pe schimb happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alina_Anghelescu_1989):

Atunci restituie masina primita si sa ti-o restituie el pe cea data.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai stai un pic... pentru audi trebuia facut act de vanzare cumparare direct cu proprietarul in acte, nu cu voi.

| Alina_Anghelescu_1989 explică (pentru suntserios):

Cu audi a fost facut act de vanzare cumparare cu altcineva nu cu proprietarul. dupa accea am fost la proprietar pentru a lua fiscalul.acesta nu l-a putut scoate si din acea cauza am dat masina.noi voiam sa o inscriem pe numele nostru.sotul a facut actul cu altcineva nu cu cel ce aparea pe talon si in carte.

| suntserios a răspuns (pentru Alina_Anghelescu_1989):

Pai cum pana mea... faceti acte cu altcineva decat proprietarii si te intrebi de ce nu e legal?

| Alina_Anghelescu_1989 explică (pentru suntserios):

Eu aveam copie data de proprietarul masini de pe buletin... asa mi-a spus domnul de unde am luat-o ca sa fac actul pe numele lui pentru ca el este titularul masini.eu lucrurile astea nu aveam de unde sa stiu.as vrea sa stiu cum se rezolva problema asta daca exista vreo solutie.multumesc