| Antonia075 a întrebat:

Am o întrebare pentru cine a mai trecut prin ceva asemănător sau stie cu ce se mănâncă. Am 17 ani jumate si anul acesta am vrut sa plec in Spania la mama mea in vacanta, a facut procura pentru a ma lasa in grija stuardezei, dar wizz air nu a acceptat asa ca n-am mai fost. Si vreau sa merg acum in decembrie pentru 2 saptamani cu blue air si voiam sa stiu cat are valabilitate acea procura. Mentionez ca pe aceasta scrie doar ziua in care a fost făcută (22iulie) si nimic de cand expira. Si voiam sa va întreb daca stiti ceva de valabilitatea acesteia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci declaratie notariala si, de regula, trebuie sa prevada si termenul de valabilitate.
Daca nu il prevede se considera valabila pana la sfarsitul anului cand a fost facuta, asa ca este valabila pana in 31 decembrie 2016.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la anul', dupa ce faci majoratul, nu-ti va trebui acordul nimanui - si poti fi insotita de cine vrea inima tawinking

| raluk27 a răspuns:

Nu e procura, e declaratie (citeste titlul). Declaratiile de exprimare a acordului nu au termen de valabilitate.
Trebuie sa fie mentionata perioada calatoriei.
Daca mama ta si-a dat acordul ca tu sa calatoresti cu personalul companiei WizzAir, oricum trebuie refacuta declaratia. Logic, ea nu poate fi folosita pentru BluAir. Iar cu ocazia refacerii declaratiei, trebuie mentionata si perioada calatoriei.

| Riga a răspuns:

Din cate stiu, aceasta procura are data de valabilitate. Cand eram minora am plecat de 4 ori in afara in tabara si a fost necersar acordul ambilor parinti + in procura era trecut numele prof care avea grija de noi.De asemenea, am mai fost acum 2 ani plecata in Turcia doar cu tatal meu si din nou, aceasta avea termen de valabilitate. Si vara trecuta, cand am fost pleacata cu tata in Italia in vacanta, prin iunie asa.tin minte ca procura era valabila pana app de iarna. Singura nu am plecat niciodata din tara. Cu atat de pot ajutahappy

| ANONIMMM99999 a răspuns:

6 luni sau 12 cv de genu