| Biia_Bianca_1999 a întrebat:

Buna ziua
Am o intrebare, prietenul meu e arestat în Germania de 4 luni si am aflat ca are proces doar in mai pe 14. Ce pot face sa il scot afară până la proces? Va rog ajutati-ma

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, el este arestat, este la puscarie, nu este la sanatoriu, sa iasa cu bilet de voie!
Din puscarie nu iese nimeni!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noi n-avem cum te ajuta. Daca chiar vrei sa-l ajuti atunci discuta si angaeaza un avocat german bun penalist, doar acela il poate ajuta, bineinteles daca-i permite legislatia penala din Germania.

| Andrei2019 a răspuns:

A fost prins la furat?

| RAY a răspuns:

Sa il scoata popa afara din puscarie, gunoiul ala uman e in puscarie in Germania, merita sa fie in puscarie

| Biia_Bianca_1999 explică (pentru RAY):

Cine esti tu sa judeci?

| RAY a răspuns (pentru Biia_Bianca_1999):

Hitler

| FilipJicha a răspuns (pentru RAY):

RAY, nu ti-e rusine sa vorbesti asa? Acum cateva luni, cand radeau unii de pe aici de tine ca esti frustrat si habar nu ai sa scrii corect gramatical, o bagai pe aia cu atacul la persoana. Esti unul dintre cei mai putin pregatiti useri de pe TPU, ca sa nu zic prosti, nu ai absolut nicio treaba cu gramatica limbii romane, probabil nici nu ai terminat 12 clase si, mai presus de toate astea, ai un comportament care provoaca repulsie. Ai ajuns la varsta asta, 27 de ani sau cat ai ca-ti schimbai in fiecare an numele, si nu esti bun de nimic. Fii respectuos si ramai la prostiile tale din categoria 'Conversatii', nu-ti mai da cu parerea in ceea ce priveste alte probleme.

| RAY a răspuns (pentru FilipJicha):

Hoti tin cu hoti, asta e Romania

| RAY a răspuns (pentru FilipJicha):

De doua ori ai bagat chestia cu ca nu stiu sa scriu gramatical da ma nu stiu, numi ia astia cetatenia romana ce sa faci, eu as vrea sa imi ia cetatenia ca imi este scarba de Romania dar numi ia, ce sa faci asta e, baiete si tu esti la racoare in Germania de esti asa agitat sa stiu? pacat ca a murit hitler

| FilipJicha a răspuns (pentru RAY):

Ce hoti ma ca habar nu avem ce s-a intamplat acolo, nu suntem in masura sa emitem judecati si nici n-a furat de la noi. Pe langa asta, vezi ca ai uitat niste articole hotarate.

| RAY a răspuns (pentru FilipJicha):

Baiete nu-mi pasa de articolele voastre nici de gramatica nici de Romania, vezeti de ale tale, te a bagat cineva in seama cumva, te ai trezit sa imi comentezi despre gramatica mea, trebuie sa repet ca nu-mi pasa, da sunt incult si numai pot doar traiesc in cea mai de rahat tara din univers

| FilipJicha a răspuns (pentru RAY):

Pai esti incult, dar asta nu ar fi deranjat pe nimeni daca nu erai si nesimtit. Pe langa toate astea, daca nu faceai pe moralistul cand tu erai tinta atacurilor, n-as fi avut nimic cu tine.

| RAY a răspuns (pentru FilipJicha):

Am vazut ca mi ai dat raport, moralitate in Romania nu ma nu exista asa ceva, si eu mam infectat din pacate de imoralitate, ipocrizie, asta e

| MihaelaDart a răspuns:

Dacă cei de la judecătorie acceptă cauțiunea, poți contacta și vei vedea de suma care ți se cere, dacă te ține buzunarul de asemenea. Astfel pe ochi frumoși și vorbe dulci, nu se poate scoate.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie musai sa furi in Germania, dacă nu ți-ai plătit amenzile de exemplu, din cauze doar de tine știute, poți ajunge după gratii. Poți ieși pe cauțiune sau până când ți-e sortit să ieși depinzând de suma amenzii pe care ai fi avut-o de plată.
Exemplu ai de plata 6000 euro trebuie sa stai închis 2 luni (30 euro/zi înseamnă plata amenzii cât stai după gratii).
Poți primi amendă și pentru $25 euro, alegi plătești sau stai o zi la răcoare. Dacă nu ai bani, stai o zi și după gratii.
Până să îi judeci pe alții, gândește de 100 ori până grăiești.