| IoanaMariaMary10507 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare și sper sa prind curaj prin răspunsurile pe care le voi primi. Fratelui meu i s-a suspendat permisul in urma cu 2 ani și 3 luni, dosarul fiind în alt județ nu s-a putut duce pentru a se informa, când a aflat că se poate recupera. Și a achiziționat din nou o mașină, intr-un moment de disperare, îi era unei rude foarte rău a decis să se urce la volan, înainte de a ieși de pe strada ne-a oprit poliția, el neavând numerele valide, avea numerele roșii expirate, nu avea asigurare sau rovinieta sau permis. Permisul i-a fost suspendat deoarece circula cu un autoturism cam vechi, vorbea la telefon și în urma recoltării probelor biologice i-a ieșit alcoolemie in sange, după o zi onomastica in care băuse toată noaptea se ducea la munca cu mașina firmei. As vrea să știu cum se pedepsește aceasta pedeapsa?
Și cât costa o cauțiune in caz că este nevoie? Va rog frumos sa imi răspundeți, fiindcă suntem demoralizați toți, iar eu mă simt lipsită de puteri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce alcoolemie avea prima data, respectiv daca a fost peste 0, 8 si daca a avut dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului.
Daca a avut alcoolemia peste 0, 8 inseamna ca a avut dosar penal si daca a fost condamnat definitiv permisul i-a fost anulat, astfel ca acum a comis si infractiunea de conducere fara permis.
Chiar daca nu a fost condamnat prima data acum a comis infractiunea de a conduce o masina neinmatriculata, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
De asemenea a mai comis si 3 contraventii, pentru lipsa permisului, lipsa asigurarii si lipsa rovinietei.
Deocamdata nu este vorba de nici o cautiune, de aceasta va fi nevoie doar daca se va lua impotriva lui o masura preventiva, respectiv controlul judiciar pe cauţiune. Valoarea minima a cautiunii este de 1.000 lei, nefiind fixata o valoare maxima, valoarea concreta se stabileste de procuror sau instanta de judecata, dupa caz.

| IoanaMariaMary10507 explică (pentru Ioandelasal):

Prima dată a avut alcoolemie 1, 02
Și vrem cu orice preț să nu fie închis. Suntem într-un moment în care nu știm ce trebuie să facem. Prima dată i-a fost suspendat permisul pentru 2 ani. Iar acum chiar dacă va fi definitiv nu este o problemă, dar ne dorim să nu fie închis. Se poate da și cu suspendare? Pentru circularea cu numerele roșii expirate. Am vorbit și cu un vechi prieten de familie din cadrul DNA, și ne a spus să ne liniștim fiindcă la al treilea dosar penal va fi cu executare.

| IoanaMariaMary10507 explică (pentru Ioandelasal):

Prima dată a avut alcoolemie 1, 02
Și vrem cu orice preț să nu fie închis. Suntem într-un moment în care nu știm ce trebuie să facem. Prima dată i-a fost suspendat permisul pentru 2 ani. Iar acum chiar dacă va fi definitiv nu este o problemă, dar ne dorim să nu fie închis. Se poate da și cu suspendare? Pentru circularea cu numerele roșii expirate. Am vorbit și cu un vechi prieten de familie din cadrul DNA, și ne a spus să ne liniștim fiindcă la al treilea dosar penal va fi cu executare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IoanaMariaMary10507):

Daca a avut aceasta alcoolemie inseamna ca a avut dosar penal. Sigur ca se poate sa fi fost condamnat numai cu suspendare, dar ar trebui sa stie aceasta. A doua condamnare nu va mai fi cu suspendare, ci cu executare, vezi si cazul lui Dragnea.

| IoanaMariaMary10507 explică (pentru Ioandelasal):

Pai, din prima condamnare i-a fost suspendat permisul, și i s-a luat dreptul de a mai conduce 5 ani.
Iar noi acum speram sa fie cu suspendare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IoanaMariaMary10507):

Fiind condamnat pentru conducere sub influenta alcoolului permisul de conducere i-a fost anulat si va putea obtine un nou permis doar dupa trecerea perioadei de interzicere a dreptului de a conduce. Asta bineinteles daca nu este condamnat iarasi, ceea ce cred ca se va intampla, avand in vedere faptele pe care le-a comis, respectiv conducerea unei masini neinmatriculate si conducerea fara a avea permis.
Si cred ca sperati degeaba ca o sa fie cu suspendare.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vai de capul meu... Cate infractiuni a putut sa faca?