| Mihai_Onea_1987 a întrebat:

am si eu o intrebare. Intr-o depasire am atins cu bara spate masina pe care am depasit-o. Femeia de la volan sa prezentat la politie si a depus plangere. Eu nesesizand `paguba nu m-am prezentat iar la 26 h de la eveniment ma contactat politia. Mi-au luat permisu pentru 3 luni. Ce pot sa fac? Tin sa precizez ca paguba este insesizabila si pe masina mea si pe cealalta. Doar o zgarietura foarte fina.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa platesti amenda si sa soliciti restituirea permisului mai repede, respectiv dupa 30 de zile, daca indeplinesti conditiile prevazute de legislatia rutiera.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

| Mihai_Onea_1987 explică (pentru Ioandelasal):

De 6 ani de cand am permisul am avut doar o amenda de viteza cu 4 ani in urma. Pot sa solicit restituirea permisului dupa 30 zile fara sa mai dau sala? Si daca da unde anume?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihai_Onea_1987):

Nu se poate fara sa dai testul teoretic. Restituirea se solicita printr-o cerere adresata sefului Serviciului permise din judetul tau.
Conform Regulamentului..., citez:
"(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."