| skr19 a întrebat:

Bună ziua! Aș dori să vă pun și eu o mică întrebare. Astăzi au ajuns probele la alcool ale unui prieten, prima probă fiind 1.60, iar a doua 1.80. Ar dori să știe și el cât timp se suspendă permisul și ce mai primește pe lângă ca pedeapsă. Țin să menționez că are cazierul curat cu absolut nicio amendă in 6 ani, asta fiind prima sancțiune. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiunea de conducere sub influenta alcoolului si probabil o sa fie condamnat penal, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Orice condamnare va primi (amenda penala, inchisoare cu executare, cu amanarea executarii sau cu suspendarea executarii) permisul de conducere ii va fi anulat si va putea obtine altul abia dupa 6 luni de la executarea pedepsei sau la 12 luni de la condamnarea definitiva, in cazul condamnarii cu amenda, cu amanarea sau suspendarea executarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se supenda, se anuleaza. Si fiind o infracțiune pedeapsa e închisoare, probabil cu suspendare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prietenul ala al tau chiar asa bou este sa se urce băut la volan? Ar fi bine sa nu i mai dea niciodata permis sa il suspende pe viață, asa niste oameni nu merită masină, ei se cred jmecherii șoselelor.

| mi25 a răspuns:

Pai prietenul asta al tau era beat crita la asemenea imbibatie, n u sub influenta alcoolului. Cred ca astia care au scris codul nu fac diferenta intre cele doua stari, asa cum era prevazut in vechiul cod.
Persoana care are permisul anulat poate dobandi un nou permis dupa ce au trecut perioadele spuse de Ioandelasat si a urmat cursurile unei scoli de soferi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mi25):

Este adevarat ca m-am nascut intr-un sat si nu imi este rusine dar numele de utilizator este Ioandelasal nu Ioandelasat.

| mi25 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze. De la mine asa se vedea.laughing