| ackym1 a întrebat:

Bună ziua. Astăzi un individ cu o autoutilitară mi-a lovit gardul când incerca sa întoarcă, drumul nu era suficient de lat încât să poată intoarce masina și a scăpat-o în gard..Am chemat poliția nu m-am înțeles pe cale amiabila..Am PV de constatare pagube..Credeți ca în instanță o sa mi se plătescă paguba?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta nu-ti plateste nimic, instanta doar poate hotari cat sa-ti plateasca soferul vinovat de distrugere, in functie de cat te va costa reparatia gardului.
Este bine sa nu ajungi in instanta, este o cauza civila si poate fi o pierdere de timp, mai bine te intelegi cu soferul, mai ales ca este si el castigat daca nu se ajunge in instanta. Daca se ajunge va suporta cheltuieli in plus, respectiv cheltuielile de judecata, acestea pot fi chiar mai mari decat paguba ta, mai ales daca tu angajezi un avocat.

| ackym1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am menționat ca șoferul transporta marfă și nu sa incadrad exact la lățimea drumului și la greutatea mașini

| Ioandelasal a răspuns (pentru ackym1):

N-are importanta pentru tine ce a mai incalcat soferul masinii.

| Simpatic a răspuns:

In instanta o sa-ti plateasca paguba dar peste cativa ani
Nu mai bine iti repari tu gardul
Cat costa 10.000 de euro cumva?
Daca e din lemn iesi ieftin.
Crezi ca unii nu ne-am gasit masinile lovite, am stat sa o dam in FBI? nu, le-am facut si aia e.
Prea ne cacam scuza-mi expresia pe prostii marunte si mergem in instanta pe rahaturi de nimic.
Eu inteleg ca te simti lezat dar ce rezolvi in instanta si cand?
Acuma sfatul meu nu trebuie sa-l iei de bun daca esti procesoman si iti plac infatisarile pe la Tribunal si nu ai ce face, inarmaza-te cu rabdare si tutun si asteapta sa iti dea instanta castig de cauza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instanța va ține cont de PV întocmit de poliție. În baza lui judecata va stabili dacă este vinovat.

| ackym1 explică (pentru sadrian46):

Pot depune o plângere penală

| sadrian46 a răspuns (pentru ackym1):

Dta poți depune o plângere civilă de recuperare daune. Ca să depui o plâgere penală ar trebui să demonstrezi în instanță că ți-a produs o pagubă cu intenție de a distruge un un al tău.

| Simpatic a răspuns (pentru ackym1):

Gardul nu are legatura cu domeniul penal, e domeniul civil aici, ca nu a distrus gardul cu intentie si nici nu e o institutie precum Parlamentul, iar asta a intrat in gard cu intentie sa fie de domeniu penal.

| Holiday a răspuns:

"...mai bine te intelegi cu soferul, mai ales ca este si el castigat daca nu se ajunge in instanta."

Nu ai ce "te intelege" cu soferul, de fapt despagubirea va fi platita de compania la care are facut RCA-ul. Doar n-o fi el fraier sa plateasca daunele daca exista asigurare.