| adrishine a întrebat:

Salut, am gasit o amenda de la politia rutiera in parbrizul masinii mele (4 puncte amenda si 3 penalizare), vreau sa stiu ce se intampla daca nu ma prezint la sediul brigazii rutiere in termenul scris pe bilet (5 zile).

Voi primii procesul verbal prin posta sau o sa intre toata amenda la impozit?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca vei fi amendat si pentru neprezentare, asa ca vei avea de platit 2 amenzi iar amenda pentru neprezentare este de la 9 la 20 de puncte-amenda, in prezent de la 1.305 lei la 2.900 lei.
Vei primi procesul-verbal de contraventie la domiciliu.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului."
Ar fi bine sa te prezinti si, de asemenea, sa platesti prima amenda in maximum 15 zile, vei plati numai jumatate din minimul amenzii.

| adrishine explică (pentru Ioandelasal):

Esti sigur ca voi fi amendat daca nu ma prezint? Problema mea este ca nu am chef sa ma deplasez pana la sediu, daca imi vine la domiciliu procesul verbal il platesc imediat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrishine):

Sunt foarte sigur, avand in vedere prevederile OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 102
  (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
25. neprezentarea, în mod nejustificat, în termenul stabilit la unitatea de poliţie rutieră la care au fost invitate pentru soluţionarea oricărei probleme legate de calitatea de participant la trafic sau de proprietar ori utilizator de vehicul;"

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei primi prin posta amenda si procesul verbal.
Daca nu te duci acum sa-ti ridici amenda nu vei avea o ocazia sa o platesti jumatate in primele 48 de ore si cum amenzile s-au marit, o vei platii integral.
In orice caz, cate puncte mai ai pe permis, fiindca deja 7 au zburat...si vezi sa nu fii ramas fara permis, cu ocazia asta.

https://www.romaniatv.net/......41943.html

Amenda merge la ANAF (serviciul taxe si impozite) si daca nu este platita in cateva luni, ti se va pune poprire pe salariu si banii iti vor fi luati automat, din contul bancar.

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se plateste jumatate din minimul amenzii in 15 zile, nu 48 de ore. happy

| mihai69 a răspuns:

Acum 10 ore | Violleta2022 a răspuns:

Vei primi prin posta amenda si procesul verbal.
Daca nu te duci acum sa-ti ridici amenda nu vei avea o ocazia sa o platesti jumatate in primele 48 de ore...

https://www.romaniatv.net/......41943.html
=====
Să o anunțe cineva pe onorabila că de ceva vreme se poate achita jumătate din amendă timp de 15 zile, nu 48 de ore cum era când a fugit ea din țară. Și să nu-și mai ia informațiile de pe s@ituri plătite de kgb.
Răspunsul corect e cel dat de @Ioandelasal.

| catalin09023 a răspuns:

De amenda nu se scapa. Ori mergi tu dupa ea, ori vine ea la tine.

Da, o vei primi prin posta. (Vei avea la dispozitie 15 zile din acel moment sa achiti jumatate din minimul amenzi.)

Nu "o ridici" de la posta, se va prezenta un agent constatator la domiciliu sa ti-o aduca personal. happy