| TRANSVERSAL a întrebat:

Buna ziua pentru furt calificat in forma continuata,daca merge pe recunoastere se scade o treime din pedeapsa, um se face? are incadrare de la 1 la 5 ani, se scade aceasta treime inainte de a fi condamnat? sau dupa ce il condamna? ca ar insemna daca i ar scadea inainte si daca ar primi 5 ani ar insemna o treime din 5 ani 309 zile adica nici 2 ani.va rog sa ma lamiriti si pe mine sa inteleg mai bine, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.396, alin.10) din Codul de procedura penala, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(10) Când judecata s-a desfăşurat în condiţiile art. 375 alin. (1) şi (2), când cererea inculpatului ca judecata să aibă loc în aceste condiţii a fost respinsă sau când cercetarea judecătorească a avut loc în condiţiile art. 377 alin. (5) ori art. 395 alin. (2), iar instanţa reţine aceeaşi situaţie de fapt ca cea descrisă în actul de sesizare şi recunoscută de către inculpat, în caz de condamnare sau amânare a aplicării pedepsei, limitele de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei închisorii se reduc cu o treime, iar în cazul pedepsei amenzii, cu o pătrime."
Aceasta inseamna ca, in cazul recunoasterii vinovatiei, pedeapsa avuta in vedere de judecator, va fi de la 9 luni la 40 de luni (3 ani si 4 luni), in loc de cea de la 1 an la 5 ani si intre aceste limite va fi aplicata pedeapsa.

4 răspunsuri:
| TRANSVERSAL explică:

Deci daca recunoste este posibil sa -i dea inchisoare intre 1 an si 3 ani si 4 luni? deci din pedeapsa maxima se scade treimea nu din 4 ani din 3 samd

| JackDurden a răspuns:

Maximul pedepsei se reduce cu o treime.
Deci maximul pedepsei s-ar reduce de la 5 ani la 3 si 4 luni.

| TRANSVERSAL explică (pentru JackDurden):

In cazul in care are o condamnare de 5 ani sau inainte?

| JackDurden a răspuns (pentru TRANSVERSAL):

Inainte de incadrare.