| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Tatal meu este angajat de o luna la o firma in constructii, iar patronul le-a dat doar o mica parte din bani si pe restul nu vor sa ii mai dea. Ce se poate face?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand pot reclama la ITM din judet.
Daca nu se rezolva asa pot da firma in judecata.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate face reclamatie la Camera de Munca numai daca are contract legal de munca, semnat de tatal tau si de angajator.

Daca tatal tau nu are contract de munca cu angajatorul, inseamna ca a muncit la negru, iar daca face reclamatie intra si el in bucluc, fiindca a muncit ilegal (fara acte).

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Violleta2022):

Are contract de munca. Dar din cate a aflat si tarziu e ca aceasta firma e tepara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Sa-i faca reclamatie la Carmera de Munca!
Sa nu uite sa ia contractul cu el, ca s-ar putea angajatorul sa nu-l fii declarat inca.

| RxTx a răspuns:

MERGE PE ȘANTIER SE DĂ CU CAPUL TARE DE CEVA SĂ SE IA PUTIN PIELEA îșî mai bagă piciorul undeva unde să nu poată să îl scoată repede cineva gen in ciment in care pune burghie bucățele de lemn si sare să se întârescă repede intre cofragi
Așteaptă să se întărescă si apoi sună la DESCARCERARE
DOMNE MI-AM PIERDUT CONȘTIINȚA
SUNT LA LOCUL DE MUNCĂ
AICI UNDE SUNT ANGAJAT
PE ȘANTIER
SUNĂ ȘI LA ITM SPUNE CĂ A PĂȚIT UN ACCIDENT DE MUNCĂ
Le spune la toți să nu ia șpagă că va suna si la DNA să ii supravheghezi că patronul lui a spus pe față că el va da șpagă
si ii atenționeaza diresct la 112 spune ca patornul lui este un mare șpăgar
care a spus că o să le dea șpagă tuturor
așa că să moniotorizeze operațiunea.
Vine acolo descarcerarea strică o grămadă de scule pentru că sculele ce merg la beton nu merg in lemn cele care merg in lemn se strică dacă dă in bucățelele de pânză de bonfaier sau bucățelele de pânză de flex puse in acel ciment
mai cheamă si televiziunea să vadă spectacolul
ceva camere in miniatură ascunse
ceva colegi cu telefoane ascunse care să filmeze
uneii să il urmărescă pe patron să îl fimeze dacă cuma vrea sa dea șpagă alții să filmeze spectacolul cum îl descarcerează
Și în timpul descarcerării să nu se vaite de picior ci de inorogi
să tragă frâna de mână să bea calu apa
să țipe tare că ii este foame fopilului să se prefacă că are în brațe un copil mic de câteva luni pe care îl leagănă
șî când cei de la descarcerare îl întrebă ce are
el să răspundă doar că plânge copilul că ii este sete la copil
apoi mai strigă la câte un angajat cu nume și prenume de acolo
gen că și-a revenit la minte
si ii zice că îl doare capul
ca prin asta poate să demonstreze că el a muncit pe șantierul respectiv si că îi cunoaște pe fiecare in parte
si devine din nou un om cerebral
ca să rămână inregistrat cum îl strigă pe patron cu nume și perenume
si atunci gata la atâtea televiziuni mâncățoare de cacauă care sunt în țăra acesta
DINCĂ SA DUS Elodia nu mai e la modă gripa aviara porcina boala vacii nebune au fâsâit
Acum cu ocazia asta vor avea un motiv nou de a mânca cacauă in direct șî in reluare pe toate posturile de televiziune
pe motiv că vin oameni din africa care iau salariile Românilor
si românilor nu li-se dau banii
pentru că cei din africa primesc 1000 euro pe cartea de muncă dar din care li-se poreste 900 euro pentru cazare pentru ca ei sunt cazati doar la angajatori asa ca ei muncesc la 100 euro / lună
in realitate
iar acum patronii sau obisnuit sa ofere de fapt in realitate doar 100 euro / lună salariu angajatilor ce muncesc in constructii.

Si cu ocazia acestea vei face si un bine întregii țări si tuturor Românilor ce trebuie să concureze cu tot felul de intrusi emigranti cotropitori ce vin de pe alte continete si muncesc aici doar pentru 100 euro / lună bani in mână pentru că restul 900 euro le sunt luați inapoi la negru
de către firmele care i-au si angajat pe motivul că le-a oferit cazare.