| Shamira a întrebat:

Cate luni trebuie sa ai lucrate ca sa iei indemnizație?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza intreruperea, pentru concediul prenatal si indemnizatia pentru acesta este nevoie de un stagiu de cel putin 1 luna in ultimele 12 luni anteriore concediului, indiferent in cate locuri ai lucrat si cate intreruperi ai avut.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
  ART. 7^1.Prin derogare de la prevederile art. 7, până la 1 iulie 2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce indemnizatie este vorba, sunt mai multe indemnizatii.
Daca este indemnizatia pentru concediu medical atunci stagiul este de 1 luna, cu exceptia celei pentru risc maternal, pentru care nu se cere stagiu.
Daca este indemnizatia pentru cresterea copilului atunci aceasta este de 12 luni in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului.

| Shamira explică (pentru Ioandelasal):

Si daca am întrerupere de 2 luni jumate intre fostul si actualul loc de munca

| Ioandelasal a răspuns (pentru Shamira):

Nu conteaza intreruperea, pentru concediul prenatal si indemnizatia pentru acesta este nevoie de un stagiu de cel putin 1 luna in ultimele 12 luni anteriore concediului, indiferent in cate locuri ai lucrat si cate intreruperi ai avut.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
  ART. 7^1.Prin derogare de la prevederile art. 7, până la 1 iulie 2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

| ROB3RT89 a răspuns:

Un an daca nu ai mai lucrat.
Dar sa nu iti bagi demisia ca peierzi indemnizatia.

| Shamira explică:

Indemnizație pentru prenatal.

| Nykoleta_Nyko_1993 a răspuns:

Cate luni trebuie să ai lucrate ca să iei indemnizația de creștere a copilului, e u am 11luni lucrate pot să mă incadrez