| maseax a întrebat:

Caut URGENT un raspuns. Maine e ultima zi si dim plec la munca!
Pot contesta un Proces Verbal de rutiera la tribunalul unde am domiciliul daca acesta este din alt judet? (am luat amenda in judetul bacau si vreau sa o contest din vrancea)

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea impotriva procesului verbal de contraventie se poate depune numai la judecatoria in circumscriptia careia a fost savarsita contraventia, in termen de 15 zile de la inmanarea ori primirea procesului verbal de contraventie, conform art.31 si urm. din OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Numai bine!

| maseax explică (pentru Ioandelasal):

Si daca am depus contestatie la judecatoria 'de domiciliu' sa inteleg ca ma chinui degeaba? M-a sfatuit un jurist ca sa depun la focsani (fapta savarsita la bacau) ca e mai aproape de casa si nu trebuie sa fac naveta la tribunal la bacau (cu martor... etc.) Cica ar dura cu o luna mai mult sau ceva de genu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru maseax):

La primul termen va trebui sa soliciti declinarea competentei teritoriale la Judecatoria Bacau, doar aceasta este competenta teritorial sa judece plangerea.

| maseax explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Plangerea se adreseaza judecatoriei in a carei raza teritoriala a fost savarsita fapta (asa vine vorba, pentru ca dumneavoastra bineinteles ca n-ati savarsit nici o fapta rea, sau chiar daca ati savarsit, in mod categoric nu meritati sa vi se intocmeasca un proces verbal).
Sursa+alte detalii aici:
http://www.amenda.ro/amenzi_rutiere/contestare_proces_verbal.php