| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre evenimentele din SUA? : Invazia Capitoliului, Revoltele dupa moartea lui George Floyd? (Indiferent de care parte ati fi)
Asta pe langa criza economica cauzata de pandemie, resimtita mult mai tare in SUA decat in Europa. Dar si inainte de asta. nu vi se pare ca sistemul "democratic" actual nu mai poate continua? parca se prevesteste o schimbare majora, o noua ideologie?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Important e sa nu prindem noua ordine mondiala, se tot pun presiuni pe taxe, impozite si legi tampite care ne afecteaza pe noi. A iesit joe robinet biden aka joe bidon robinet care fuckin hell la 74 de ani ce face acolo? Mason - iluminat sau un mos saturat sa stea in casa nu vad bine situatia. Nu stim cine e si cine nu e din membrii masoneriei, dar in secret se discuta multe si nu stim nimic - cand vin vremuri grele si ajungem sa muncim pentru a manca putina paine fara net sau tv si libertate atunci o sa vada astia care nu cred in teoriile conspirationiste cum e viata dupa ce isi fac treaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Parca se prevesteste o schimbare majora, o noua ideologie?
Exact așa. Cei ce conduc acolo, indiferent de culoarea politică spun uneori - democrația noastră-. E democrația lor, a celor ce conduc. La noi în RO este la fel. Astfel este nevoie de schimbări radicale în modul de a concepe actul de conducere într-o democrație.
Ocuparea Capitolului înafară de scandalul mediatic și excesele de o parte și de alta, asta a vrut să spună, așa nu se mai poate. Astfel este începutul unei revoluții acolo. Unii o numesc neo marxistă, globalistă, comunistă etc, fiindcă nu au cum să o numească și caută echivalențe și modele vechi de referință. Dacă ai văzut, acum lucrările congresului se fac cu sute de soldați din garda națională ( un fel de gărzi patriotice, cum am avut și noi, de ce așa, ca să nu se vadă sau să se ziă apoi, că armata trage apoi în propriul popor, ca în revoluția noastră), sute au ocupat Capitoliul, dorm acolo cu arma în mână. cu în încărcătoarele pline, cu degetul pe trăgaci. Mai e acolo democrație, nu pute a altceva?
Și abia a început. Ca la noi, politicienii nu mai conving pe nimeni. Criza economică, covidul, Trump sau Biden, mișcările de stradă cu vitrine răvășite și jefuite cu pietre scoase din pavaj, cu statui de idoli vechi dărâmate de pe socluri, sunt doar vârful se eisberg, e ceea ce se vede.
Eu mă bucur că se întâmplă așa. Am 74 de ani iar orizontul vieții mele nu mai este de alți 74. Aș fi dorit să mai trăiesc atât încât să văd lucruri noi și minunate ca debarcarea pe Marte de exemplu. și altă moralitate a lumii întregi. Nu mai aveam nici o speranță. Dar acum lucrurile evoluează cu viteză atât de mare. încăt acele miracole dintr-un viitor de neatins pentru mine, se întâmplă acum în 2021 și anii imediat următori. Vorba lui Lulu, un clovn al orașului Cluj, acum decedat. Vor veni vremuri mult mai căcăcioase. Asta ca să nu ne pierdem simțul umorului.
P.S. Nu te lua după Mass Media. Încearcă să vezi ce se ascunde în spate.
Prognoza mea pe surse, de exemplu. USA va ataca iranul cel târziu în 06.05, 2021 și va schimba regimul politic de acolo. De ce printre altele. Fiindcă aceia declară cu voce tare că vor să termine cu Israelul și să arunce pe evrei în mare. Așa niște tâmpiți, care măcar dacă pasc și rumegă bălării, nu sunt în stare măcar să îțși țină gura, asta merită. și cineva trebuie să le dea o lecție.
Dar important e trandafirul. La roze, crois moi!
https://www.youtube.com/watch?v=m4Lh8dm00lo&ab_channel=LesarchivesdelaRTS
Sau dimpotrivă, invers. De rahat
https://www.youtube.com/watch?v=rBJ3J2nNRb4

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Singurul lucru ce e posibil sa ataca Sua sau mai degraba prin aliatii lui vor fi centrele de dezvoltare nucleare din Iran cu bombe strategice, in schimb nu va ataca Iranul deschis, nu va schimba regimul. Pierderiile ar fi prea mari incat sa merite un razboi direct

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pierderiile ar fi prea mari incat sa merite un razboi direct.
Sunt de acord și cu scenariul dtale, se poate și asta.
Marea problemă a USA acum este criza economică. Și cum poți ieși din criză economică? Declanșezi un război, soluție verificată. Armele vechi trebuie folosite, că ruginesc în depozite, cele noi trebuie testate pe viu, și pe vii, nu numai în poligon. Dacă ataci cu drone și rachete, pierderile nu sunt așa de mari.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Iranul poate lovi una din zecile de baze miliatare USA din jur, Dar mai important poate bloca canalul Hormuz pe unde se transporta 1/4 din petrolul lumii.
+ Iranul are o putere militara cu mult superioara fata de restul "victimelor obisnuite" ale SUA. Populatie mai numeroasa, teren mai greu de invadat. Puterea militara a Iranului este conceputa pentru razboi asimetric, stiind ca nu pot face fata pe camp deschis. Corea de nord este mult mai usor de invadat decat Iranul

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu îi cunoști pe evrei. Studiază istoria. Când Iranul ajunge să aibă arma nucleară, Israelul are o problemă, ȘI anume riscul de anihilare totală a statului. Au mai pățit, de multe ori asta. Au experiență.
Astfel, Iranul nu va avea arma nucleară.
Cum se va rezolva asta, cel mai ușor, mai sigur, mai rapid este un război de o noapte cu avioane stealth ale USA, pe care nu le vede radarul. In 2 ore de bombarment de noapte și atac cu rachete de croazieră, apărarea aeriană a Iranului este anihilată. Un guvern de dizidenți este instalat la putere până la prânz. Mai râmân talibani fanatici care vor lupta pe munți câțiva ani buni.
Ornicul bate gongul. Biden e prieten cu chinezii și vor transfera din Pacific conflictul global aici, fără teamă că se va întâmpla ceva acolo. Anul acesta e crucial. Iar ca să poată să aibă stabilă situația prin debarcarea trupelor la sol, trebuie să înceapă acum, din primăvară, ca să fie stăpâni pe situație pănă vine frigul în 2021. Așa că acum, mai 2021 este o lună bună.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Confunzi Persia(Iranul) cu arabii., Iar scenariul descris de tine este total fantezist. Geografia, suprafata dar si ideologia militara face ca eliminarea sistemului anti-aer asa peste noapte sa fie irealist tinand cont ca multe aparate sunt mobile.
Dar cu ce s-ar alege USA ca si asa au economia facuta praf de corona, de unde bani pentru un nou razboi de durata?
Israelul Da e preocupat de inarmearea nucleara de asta colaboreaza cu Arabia Saudita intr-o alianta anti-Iran. Si da exista posibilitatea unui mic raid sau niste balistice lansate in zonele strategice unde se dezvolta tehnologia nucleara, in schimb Iranul ar raspunde la fel cu numar redus de victime
Dar orice razboi deschis este exclus.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Confunzi Persia(Iranul) cu arabii.,
Iranul este o țară musulmană condusă de siiți.
Iar scenariul descris de tine este total fantezist.
Nici nu am pretins altceva. Este opinia mea.
Geografia, suprafata dar si ideologia militara face ca eliminarea sistemului anti-aer asa peste noapte sa fie irealist tinand cont ca multe aparate sunt mobile.
Atacul se va produce noaptea cu avioane stealth. Deci invizibilitate pe radar și inviziblitate cu ochiul,
Dar cu ce s-ar alege USA ca si asa au economia facuta praf de corona, de unde bani pentru un nou razboi de durata?
Banii se tipăresc.
Israelul Da e preocupat de inarmearea nucleara de asta colaboreaza cu Arabia Saudita intr-o alianta anti-Iran. Si da exista posibilitatea unui mic raid sau niste balistice lansate in zonele strategice unde se dezvolta tehnologia nucleara, in schimb Iranul ar raspunde la fel cu numar redus de victime.
Dar orice razboi deschis este exclus.
Ai reținut prognoza mea? USA atacă iranul cel târziu în 06.05. 2021.
Eu îți urez să ai dta dreptate și nu eu.
Ne revedem pe această temă după această dată.

| sabin89 a răspuns:

Să vină ce trebuie să vină...

| aditimus a răspuns:

Le poti considera ambele o diversiune.

| 666iulia a răspuns (pentru aditimus):

Sunteti un imbecil felicitari