| numesiprenume0 a întrebat:

Ce diferenta de pensie este intre o persoana care a lucrat toata viata pe salariul minim pe economie si o persoana care a stat toata viata cu ajutor social? Ceva avantaje si dezavantaje intre cele doua? Multumesc anticipat!
Ofer funda pentru un raspuns cat mai concret.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o diferenta mare: cel care a lucrat primeste pensie, celalalt nu primeste pensie, pana moare va primi tot ajutor social.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Ioandelasal):

E mai rentabil cu ajutor social, decat sa lucrezi pe salariul minim. Diferenta de suma nu e chiar asa mare, in plus cei cu ajutor social stau acasa, au timp liber, isi beau cafeaua fara sa se grabeasca ca pierd autobuzul. Si in plus mai poti munci si la negru cateva zile pe luna, te duci 4-5 zile pe luna la constructii, iei 150 de lei pe zi, faci 750 de lei, dar nu te duci o luna sa lucrezi ca fraierii. Deci ajutorul social e sfant! Traiasca ajutorul social, si sa vina PeSeDeul la guvernare.

| darrio2007 a răspuns:

Persoana cu ajutor social nu primește pensie, pentru că nu cotizează la stat, ca la salariu.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Persoana care a stat pe ajutorul social nu primeste pensie. Ajutorul social este un sprijin practic menit sa te ajute. Nu este o salarizare impozabila cu toate taxele si impozitele aferente incat sa poti primi pensie.

| Wr3nch a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Na na na, Din 2009 parca se da o pensie garantata chiar daca nu ai muncit nimic toata viata. La momentul actual e 800 de lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ce spui tu este indemnizație socială și o primesc cei care au fost bolnavi și din cauza bolii nu au putut munci. Cei care au fost sănătoși dar nu au muncit deloc nu primesc pensie.