| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ce este un duplicat? Care-i diferenta dintre acesta si o copie legalizata?
Spre exemplu, sa zicem ca-i vorba de un duplicat al unui titlu de proprietate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 diferente mari:
1. Duplicatul se elibereaza de organul care a emis titlul de proprietate, in caz de pierdere, furt, distrugere, etc, respectiv cand nu mai detii titlul.
2.Cand detii originalul titlului se poate face o copie legalizata dupa acesta si legalizarea se face de catre un notar public.

1 răspuns:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ai dat funda corect, DAR pe intelesul ORICUI:
duplicatul e acelasi act emis inca odata de cei care au dreptul sa emita respectivul act
o copie legalizata e o doar copie a respectivului act, DAR autentificata de un organ competent (de gen notar) care AUTENTIFICA, ca respectiva copie e legal echivalenta cu originalul si NU poate fi contestata ca ar fi in nici un fel falsificata (adica a fost verificata ca fiind legala de catre respectiful organ (notar) ca fiind ABSOLUT LEGALA)