Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face in privinta unui vecin nebun si batran care acum ceva timp s-a dat la mine si de cand l-am refuzat, tranteste mereu usile prin casa, ca sa nu mai zic ca pare tare nervos (se aude dupa cum se foiese si bufneste), mai ceva decat un urangutan in calduri. Help me :-&

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să încerci să rezolvi pe cale amiabilă.

Cheamă pe cine impozant cu tine (pentru siguranţa ta şi ca să dai o tentă mai oficială discuţiei) şi încercaţi să-i explicaţi că nu trăieşte singur în bloc (şi nici în peşteră sau junglă) şi trebuie să respecte şi liniştea celorlalţi, să fie mai atent cu uşile şi să-şi ia medicamentele la timp.

17 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Du-te insotita de cineva la el si explica-i frumos ca te derajaza. Daca nu se potoleste, poti sa depui o plangere impotriva lui pentru derajarea linisti publice!
Poate are si el fantezi din tineretelaughing

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Sa stii ca nu e funny deloc, simt ca o sa cedez nervos. straight face

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum te-ai exprimat,pentru mine e funny, mai ales faza "urangutan in calduri"
Acum sa fim seriosi, unii oameni varsnici o mai iau si razna, nu trebuie sa-ti pui mintea cu el.
Incerca pe cale amiabila, nu se potoleste, depune plangere impotriva lui.
Se va potoli 100% atunci, sau cine stie, poate o sa ai un musafir nepoftithappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca aproape m-a adus la disperare, am pus boxele pe dulap, ca sa dau 'concert' maine. N-am sa pun musai numai muzica, ci si sunete cu parturi, copii care plang, injuraturi, etc. Sa vad daca o sa-i placa.

| Krosa a răspuns:

Incearca sa le spui parintilor chiar daca vei parea penibila nu ai de ales sau poti sa-i spui ca ii faci reclamatie

| florindan a răspuns:

Ia un ordin de restrictie, sa nu se intample ceva mai grav pe urma.

| florindan a răspuns:

Sau incearca sa pari indiferenta la ce face el si sa il eviti.

| anonim_4396 explică (pentru florindan):

Am incercat. Dar tresar mereu cand tranteste usile. Cred ca e bolnav, nu stiu ce are, ca pare agitat rau.

| florindan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai te-a speriat rau atunci, du-te la politie sau spune la parinti tai.

| florindan a răspuns:

Sau ia un spray cu piper sau un pistol cu electro- socuri si daca se apropie pac si scapi de el.

| anonim_4396 explică (pentru florindan):

Am un spray cu piper dar mi se pare ca a expirat. Oare o mai fi bun? :-s

| PeriYT a răspuns:

Fii atenta! E simplu ce urmeaza! Te duci intro seara la el si faci asa! Bai nenorocitule chem politia we iti dau cu sprayu in nas daca mai trantesti usile astea ca le-ai scos din tatani! Si gata se rozolva problema! laughing bafta! rolling on the floor

| Deduleț a răspuns:

Mie mi-a facut asa un om din bloc dar cam de 30-40 de ani si m-am dus la el cu tata si dupa ce i-am tras o injuratura cat toate zilele, i-am aratat telefonul care era deschis la un numar al unei prietene si scria politia si am sunat si am vorbit cu prietena mea, ala s-a speriat mi-a cerut scuze si de atunci cand il vad scot telefonul si fugelaughing noroc!

| AntalDaniel1989 a răspuns:

Iti recomand sa nuiesi singura in calea lui ca ai pus paie pe foc

| pastaman a răspuns:

Sincer te compatimesc, am si eu o baba care face la fel!
fi indiferent ca se rezolva in timp!

| Draghici_Cristian_1987 a răspuns:

Daca te hartuieste mergi la cea mai apropiata sectie de politie cu un buletin in mana si raporteaza cele intamplate. Este posibil primeasca o amenda iar daca pe viitor se repeta se intocmeste un mandat de restrictionare (sa nu se mai apropie de tine). Daca totul continua este pasibil de puscarie.

| Radu_Dutzu_1997 a răspuns:

Pai iti suni familia si le povestesti ..si daca nu se rezolva nimic. vb cu politia. apoi s avezi ce te lasa in pacehappy