| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de ciudata cu un vecin in varsta! In primul rand, de cateva ori s-a dat pe langa mine, tot ma invita pe la cafea, acum recent, inainte de craciun, m-a intrebat daca nu vreau sa-i impodobesc bradul (wtf?!) si i-am spus ca mi se pare deplasata intrebarea dupa care am intrat in casa. De atunci tot tranteste usile prin casa, dar le TRANTESTE cu forta de ma face sa tresar de spaima, merge foarte zgomotos, trage scaunele sau nu stiu ce alte lucruri. La usa la el nu vreau sa ma duc ca dupa cum am spus s-a dat la mine si nu indraznesc straight face Ca sa nu mai spun ca dupa ce l-am refuzat, l-am auzit noaptea cum scotea niste gemete de parca se masturba... serios, ma aflu intr-o situatie foarte bizara. Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Spitz10 a răspuns:

Pai o chestie ar fi sa ti usa bine inchisa, daca s-a dat la tine nu se stie ce poate sa faca.Si cand parinti tai vin ii spui lui taicato sa vorbeasca cu el.Ar mai fi idea sa il denunti la politie cu deranjarea linisti publice, dar nici asta nu e o idee buna caci s-ar putea ca odata sa iesi din apartament si sa dai fata in fata cu el, deci si ideea asta iese.Sai ai pana vin ai tai langa calculator sau unde stai tu cel mai mult...nush...o surubelntita, nu stim exact ce il duce mintea, dar totusi nu uita sa inchizi usa.Incearca sa cauti alte activitati,asculta o muzica la casti,vorbeste cu cineva pe mess, joaca un joc, poker daca te sti, pe miniclip este poker multyplayer, si mai este si biliard.Depinde cat stau ai tai.Asta nu o sa dureze mult ca o sa te plictisesti.Si cu intrebarea cu "bradul"nu sunt sigur ca era vorba de un brad de craciun, ori voia sa te duca la el in casa, si sigur nu ca sa inpodobiti bradul.Deci intr-un cuvant gasesti alte ocupati si tine usa bine inchisa. Funda?

| Spitz10 a răspuns (pentru Spitz10):

Mia mai venit o idee.De ce nu iti umpli timpu cu prieteni, adica mai inviti si tu pe o prietena la tine, te duci tu la ea.

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci altceva decat sa il ignori. Cu Politia nu rezolvi absolut nimic, daca stai si analizezi nu il poti acuza nici ca te-a chemat la cafea, nici ca te-a invitat sa ii impodobesti bradul. Cu atat mai putin pentru ca tranteste usile, muta scaunele sau geme.

| VadTot a răspuns:

La politie imediat si facuta o plagere! pai ce mai stai? Sa fi agresata si mai rau? Daca te vede slaba de ingeri iti garantez ca va prinde si mai mult curaj! eu nu sunt de acord cu ceea ce ti a spus "MaierPaul10" cum ca n ar fi o idee buna sa l reclami la politie ba din contra Imediat la politie si facuta o plangere! iti garantez ca daca nu bagi un pic frica in el nu se va linistii ba din contra!

| Spitz10 a răspuns (pentru VadTot):

Nu vreau sa ne certam, dar daca ii da doar un averisment si se intalneste fata in fata cu el? O sa fuga de el toata viata? Normal ca o sa ii poarte pica.Eu cel putin nu mas risca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa mai adaug ca sunt si singura si nu am pe nimeni langa mine, iar parintii mei sunt in alta localitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-a venit acum o idee. Noaptea cand doarme, eu sa bat cu un bat ceva in tavan. Ca sa aiba somnul 'bun'. Dar ma tem sa nu faca mai rau.

| Ada11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca va face numai mai rau. Cheama pe cineva sa vorbeasca cu el. Tata, vecin, prieten. Dar nu te mai duce singura prin preajma lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru sfaturi, sunteti niste draguti! Am vorbit cu mama si ea a zis ca o sa vindem apartamentul (era in planurile noastre demult, doar ca tot am amanat). M-am bucurat nespus ca pana la urma se rezolva cumva... e foarte horror sa ai niste vecini nebuni care iti fac viata amara. Pana vindem apartamentul o sa stau in continuare cu castile in urechi si o sa incerc sa evit sa ma intalnesc cu el. Politia stiu ca nu prea se baga... din pacate.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Insa cei care vin trebuie sa se apere cumva si ei. Sper sa fie niste duri, cat muntele.

| eliaclodia a răspuns:

Ma trec fiori. Daca ai dat peste un nebun, dezechilibrat, psihopat, a, a? Nu intra in panica. Lamureste-te cum stau lucrurile, ca si cum ai fi Aghata Christie, sau nu stiu ce detectiv celebru. Sa stii cu ce ai de a face. Dar fi prudenta. Te poate trage cu forta sa te violeze si sa te omoare. Vorbeste cu vecinii. Intreaba alte vecine. Afla totul la zi si nu ignora. Poate ca esti intr-o situatie speciala. Omul acesta se poarta prea ciudat, ca sa nu faca ceva iesit din comun. Poate se arunca pe geam, sau in rau. Mai bine decat sa faca rau altcuiva. Sigur are un chip desfigurat, sau evident violent.

| anonim_4396 explică (pentru eliaclodia):

Da, din pacate exista multi oameni ca ei sad Mai ales ca eu par mai finuta si mai firava. si li se pare ca pot face ce vor din mine. O sa incerc sa fiu prudenta, doar ca ma stresez foarte tare.

| anonim_4396 explică (pentru eliaclodia):

Ca el *

| shannygelu a răspuns:

Muzica data la maxim cu difuzoarele indreptate spre el si ignora l total asa sunt astia mai in varsta dau in mintea copiilor

| anonim_4396 explică (pentru shannygelu):

Pai si asa nu deranjez si vecinii de jos? Eu am inceput sa stau numai cu castile in urechi, dar dupa un timp ma dor urechile si nu pot sa ascult muzica non-stop. Iar el bocaneste si tranteste toata ziua, cred ca nu trec nici 5 minute si trebuie sa tranteasca vreo usa sau sa taraie ceva si nu se potoleste pana pe la vreo 1 noaptea.

| Scremer a răspuns:

Zii k la tatal tau sa mearga la el sa vb cu el si stai de o parte ceva vreme pana se calmeaza ca s-ar putea sa te calareasca fara sa apuci sa faci tu ceva.Bafta

| anonim_4396 explică (pentru Scremer):

Parintii mei nu sunt aici, din pacate. Nu stiu cumde lui nu ii e rusine ca e batran si are tupeul asta sa se dea la o fata tanara. Mai are si ditamai burtoiul si parul alb in cap, cred ca are vreo 60 de ani. mai batran decat taica-miu.

| Scremer a răspuns:

Spune-i unui prieten deal tau (un baiat mai cu capu pe umeri) sa vb cu el sau daca nu ia-ti paza cu tine dc nu-ti cumperi un caine de paza sal mergi cu el majoritatea oamenilor se tem de caini si daca is pitici de aia eu patesc des cand ma duc pe strada cu cainele sil las liber sare lumea sami comenteze si se sperie de el si daaca mai si latra cainele pe ei e dezastru... sau poti sa faci o plangere la politie dar cu politia romana nu prea rezolvi nimic sau poate ca nici no sa te bage inseama politia.Sau ai mai putea sal ignori si cand pleci undeva sa fi cu cineva incaz de ceva altceva nu poti face eventual sa te muti din bloc dar nu cred ca e optiune bunabig grin.Bafta

| girlbrushedpink3 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu alt/i vecin/i de incredere, sa ii/le spui ce se intampla!