| Sly a întrebat:

Ce se intampla daca la voturile prezidentiale procentajul celor care voteaza este de sub 50%?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic deosebit, alegerile sunt valabile dar vor fi clasati mai bine candidatii cu alegatori mai stabili, de ex. cum este si Dancila.

| Evolution a răspuns:

Aleg altii pentru ei laughing)
Se vor organiza turul 2 si o sa fie "finalele", ce o sa se intample? nu mai cred oamenii in schimbare si nu le pasa.
Oricum romanii nu prea inteleg politica si nu fac diferenta dintre un prim-ministru si un presedinte si ei habar n'au care sunt atributiile presedintelui sau majoritatea sunt cumparati cu 2-3 kg de zahar si ulei.
Oricum discutii fara sens, degeaba tot discutam si re-discutam si barfim ca nu se face nimic si dupa iesim in strada si ne calcam in picioare.
Asa e mentalitatea romanului. Oricum altii o duc mai rau, pacat ca multi o duc si mai bine ca noi.
Penalii si analfabetii ajung la putere pentru ca aia "destepti" nu se agita pentru tara asta. Oricum toti sunt mizerii si toata lumea fura, noi speram sa alegem cu aia care fura cel mai putin.

| Celcestietot a răspuns:

Atunci vom sti ca cei care nu au votat sunt peste 50% happy.

| DarthNiger a răspuns:

Te referi la procentajul persoanelor care au votat un anumit candidat? sau procentajul tuturor persoanelor care voteaza in general? daca te referi la primul lucru, daca voturile a unora dintre candidati nu depaseste 50% atunci se organizeaza turul al doilea dintre doar primii 2 cei mai votati candidati iar daca te referi la al doilea lucru atunci personal nu stiu ce s-ar putea intampla dar oricum nu e cazul la noi in tara cel putin.

| Lucian4 a răspuns:

Se reia scrutinul. Ex.: atunci cand intr-o tara la referendum pentru presedinte daca nu se atinge 50%, presedintele in curs mai ramane inca un mandatul in functia de presedinte? oare este corect democratic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lucian4):

Nu se reia nimic

| Sly explică (pentru anonim_4396):

Daca nu se reia ramane presedintele actual inca un mandat? Sau se aduc candidati pe placul romanilor? happy
Daca se reia si tot nu se face 50%!?

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezvolta, ce se intampla dupa...

| Holiday a răspuns (pentru Sly):

Bai frate, e atat de simplu, indiferent daca voteaza mai mult/putin de 50% din populatia care poate vota, sunt 2 situatii:
1. Un candidat obtine minim 50%+1 voturi din VOTURILE CELOR CARE AU VOTAT, INDIFERENT CATI SUNT. In situatia asta devine presedinte.
2 Niciun candidat nu obtine 50%+1 din voturile celor prezenti la urna. In situatia asta, primii doi clasati vor participa la turul al II-lea. La turul doi la fel, indiferent cati voteaza, va deveni presedinte ala cu voturi mai multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sly):

Nu se intampla nimic, doar la referendum avem cvorum, la alegeri rezultatul final e cel dat de numarul voturilor, indiferent cate sunt ele

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu din numarul celor care au votat. Din numarul celor inscrisi pe lista, 18.2 mil, scrie clar in Constitutie

| Sly explică (pentru Holiday):

Pai nu e bine asa... Trebuie schimbata constitutia! Poate ăia 51% + au ei pe unul de-al lor care n-a fost lasat sa candideze! happy

| Sly explică (pentru anonim_4396):

Asta, ce zici tu, ar fi frauda electorala. In cazul asta prezenta la vot ar fi 100% indiferent de prezenta pentru ca altcineva ar vota, cum zic unii, in locul celor care au lipsit. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sly):

Nu inteleg ce zici
n-ai cvorum in turul 1, dar daca un candidat nu ia 50%+1 din voturile tuturor alegatorilor inscrisi pe lista, intra in turul 2 cu cel clasat al doilea, in turul 2 nu e cvorum deloc.

| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Mama ce tampenii ai putut sa scrii

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

50%+1 din numarul celor înscriși pe lista nu celor care voteaza

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

N-are nici o legatura numarul celor inscrisi pe liste. Procentele se calculeaza strict din numarul celor care au votat. Ca sa intelegi, presupunem ca voteaza doar 3 oameni. Doi un candidat, unul un candidat, iar ceilalti candidati nu au nici un vot. Presedinte e ala cu 2 voturi. Nu conteaza ca au votat doar 0. 000001%(sau cat o veni) din cei inscrisi pe liste. Nu e referendum care pentru a fi validat e necesar un procent minim de votanti.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Citeste arti 81 alineat 2 din constitutie si ai sa te lămurești

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai si tu dreptate In turul 2 nu mai conteaza.

| Lucian4 a răspuns (pentru suntserios):

laughing)) da eram putin fumat, brain damage. cel mai bine scrie in art 81 alin 2, 3 cum ai zis tu

| Sly explică (pentru suntserios):

Constitutia e gresita. Trebuie revizuita. Ca doar nu e Biblie! happy In mod normal Iohannis are doar 17% voturi. Si se bucura ca aiurea... Aia 53% care n-au mers la vot poate au vrut sa voteze cu cineva care n-a fost lasat sa candideze. Daca candida Tepes sigur veneau happy

| suntserios a răspuns (pentru Sly):

Pai fix de aia se fac doua tururi. E foarte buna constitutia asa.

| Ciprian2019 a răspuns:

Salut, uite toate raspunsurile despre alegeri. Cum s evoteaza, ce reguli sunt legate de prezenta https://www.libertatea.ro/......19-2792005