| Maria28082019 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă o fata de 16 ani naște in Danemarca, poate interveni protecția copilului?

Răspuns Câştigător
| viavo a răspuns:

Da, normal. Nu este ca in Romania sa nasca la 13 si nimanui sa nu ii pese. Acolo daca dai o palma copilului tau, vine o comisie iti ia copilul si te lasa fara drepturi parintesti.

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Te ia cu copil cu tot sau doar copilul

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Am auzit ca dacă naști la 16 ani te ia in plasament cu copilul și la 18 ani îți da drumu

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

Da asa este

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Deci este adevarat ca te ia cu copilul in plasament pana la 18 ani si după te lasă sa pleci ...va rog sa ma ajutați cu cât mai multe informații

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Și la 18 ani când es afara cu copilul nu o sa fie nicio problema?

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

O sa fi ajutata de stat ca sa iti termini studiile si sa cresti copilul

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

Tatal copilului poate avea probleme mari, cel mai sigur o sa aiba probleme, mai ales daca este major. Practic este pedofil.

| Alicezzz a răspuns (pentru viavo):

Vb fara sa stii legile din Dk. Cat timp actul intim s-a petrecut cu voia ei, nu exista nici un pedofil si alte rahaturi! Traiesc in Dk de copil si am 32 de ani si in viata mea nu am auzit de vre o minora care face un copil cu un baiat/barbat sa fie numit pedofil cat timp au o relatie cu consimtamantu amandurora! Aici e Dk nu Romania!

| viavo a răspuns (pentru Alicezzz):

Ia arata mi legea scrisa

| viavo a răspuns (pentru Alicezzz):

Cap patrat spui prietenilor tai si neamurilor tale, ok?

| viavo a răspuns (pentru Alicezzz):

De respect ai auzit? Sau ai crescut in padure?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai mult ca sigur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu că poate, intervine în mod sigur.

| Alicezzz a răspuns:

Mergi si discuta subiectul la kommunele de care apartii. Daca esti minora inseamna ca ai parintii aici in Dk, deci ei vor raspunde de tine si copil. Probabil ca vei avea si un supliment pe langa alocatia de 4500kr la 3 luni. Kommunele si cu o comisie te vor consilia pe parcursul sarcini. Nu iti ia nimeni copilul cat timp ai familia langa tine, nu te droghezi, nu esti alcoolica si nu iti maltratezi copilul.
Te vor sustine sa iti termini scoala, ca doar nu vrei sa traiesti pe kontanthælpe o viata, daca traiesti aici ar tr sa stii toate treburile astea!

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Pe mine ma interesează mai mult dacă o sa fiu lângă copilul meu pana la 18 ani după ce o sa îl nasc

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

Da o sa fi langa copil

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

Dar trebuie sa te pui pe picioarele tale si sa le dovedesti ca esti instare sa oferi tot ce are nevoie copilul si te ajuta si statul.

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Îți mulțumesc fi suflet sa îți dea Dumnezeu sănătate

| Maria28082019 explică (pentru viavo):

Si o sa stau cu copilul acasa sau la stat

| viavo a răspuns (pentru Maria28082019):

Multumesc. Ai grija de tine si fi o luptatoare.