| mihaela602 a întrebat:

Cu ceva ani an urma tatal meu a facut un abonament la Orange pe 2 ani si a platit doar un an si ceva la abonament iar ieri am primit o somatie cum ca are de platit cam 6 miloane an 10 zile daca nu va veni politia chiar daca noi nu suntem acasa si era ceva de executare silita...acu va antreb eu daca ne poate da afara pentru 6 milioane ca m-as bucura un pic daca doar ar lua cv lucruri si nu casa...va rog imi explicati si mie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Politia nu se ocupa cu executarea silita. Doar daca debitorul este violent sau reclacitrant cu executorul judecatoresc acesta poate cere sa fie insotit de politie sau jandarmi.
2.Pentru 600 de lei nu se vinde casa. Prima data se vor pune popriri pe salariu sau alte sume din banci si apoi, daca nu se acopera debitul, se va trece la executarea silita mobiliara (un bun din casa).
3.Il sfatuiesc pe tatal tau sa plateasca, prin executarea silita va plati mai mult, poate chiar dublu, la debit se vor adauga si cheltuielile de executare.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu are competenta si nici nu intervine in asemenea cazuri.Compania Orange, nu poate executa silit pe nimeni.Pentru neplata, il poate chema in instanta(la judecata) si judecatorii vor hotari modalitatea de recuperare a prejudiciului.Mai bine platiti banii datorati, pentru ca altfel, va platii si cheltuielile aferente.Numai bine.