| Doctorfishadi a întrebat:

Cu cine votati in turul 2 si de ce?
Nici nu mai stiu cu cine sa votez.

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cu Klaus Iohannis, irefutabil.

"De ce este iubit herr Klaus.

In ianuarie `99 m-am mutat in Sibiu, unde am lucrat ca jurnalist, timp de 7 ani. Tin minte perfect stadiul in care era orasul atunci, o urbe batraneasca si plictisita, in care oamenii erau satui de cei pe care-i alesesera. Se tot perindasera pe la Primarie, cu efect zero asupra binelul comunitatii. M-am obisnuit destul de greu cu atmosfera orasului, care amutea odata cu venirea serii. Zgomotul obloanelor din lemn, trase peste ferestre, ma scotea din sarite. O vreme, mi-a lipsit forfota din Iasul meu…
La alegerile din 2000, toti cei din redactie au fost distribuiti pe la sectiile de votare, cu misiunea de a face sondaje la iesirea de la urne si a comunica in timp real informatiile catre echipa care le centraliza.
Iohannis Klaus Werner, un profesor de fizica devenit cunoscut dupa ce preluase postul de inspector scolar general, era creditat cu oarece sanse in competitia pentru fotoliul de primar, fiind vizibil construit din alt aluat decat restul politicienilor. Nu si-a facut campanie electorala costisitoare, cu surle si trambite, nici n-a distribuit din elicoptere flyere (cum a facut un aspirant la Parlament), peste gropile din asfalt. Acolo unde era asfalt, evident, pentru ca 60% dintre strazile din oras erau pe atunci neasfaltate.
Iohannis a venit in fata sibienilor cu numele german si cu un mesaj scurt, extrem de inspirat: "Pentru ca treaba sa mearga ceas!". Acesta a fost modul lui de a promite si de a-si lua angajamente.
In cel de-al doilea tur de scrutin, inainte de ora 24, am reusit sa centralizam datele de la sectiile de votare. Numele celui pe mana caruia ajungea Sibiul, era Iohannis, cu toata marja de eroare posibila.
N-am sa uit cat traiesc, euforia din redactie! Nu eram prea ancorata inca in viata Sibiului, dar era evident ca Iohannis insemna altceva. Avusese o campanie absolut decenta, iar in fata discursului sau sec si serios, paleau orice incercare de atac si orice lista cu promisiuni, de care oamenii erau satui.
Ne-am strans, cu totii, in jurul unui coleg care pusese mana pe telefon si formase numarul lui, sa-i spuna vestea cea mare. Nefiind prima data cand dadeam astel de vesti unui proaspat ales, ne asteptam sa fie in al noualea cer si sa ne invite la o bauta zdravana, asa cum se obisnuia. Cateva secunde bune a tot sunat telefonul, pana sa raspunda noul primar. Cu voce calma, aproape adormita, rostind cuvintele intr-un mod specific, a spus doar atat: "Va mul-tu-mesc fru-mos! Dar a fost o zi grea si ma odihneam. Oricum, aflam vestea si dimineata". Si asta a fost tot. Era, clar, construit din alt aluat! Iar procentul cu care castigase in fata candidatului PSD, era neasteptat: 70%.
Pana la urmatoarele alegeri, din 2004, orasul s-a transformat vizibil, iar sibienii l-au ales pentru a doua oara, cu un scor incredibil - de 88, 7%. Oamenii au constientizat ca se intampla ceva cu orasul lor, ca se misca lucrurile, si l-au mandatat in continuare pe Iohannis, pentru a-si continua proiectele.
In 2008 a castigat din nou, cu 83, 26% din voturi, iar in 2012 cu 77, 89%. Procentele i-au scazut putin inainte de ultimul mandat, nu pentru ca sibienii si-ar fi pierdut increderea in el, ci pentru ca l-au sanctionat, oamenii simtindu-se parasiti, cand a acceptat propunerea de a fi premier. Pe mainile cui ar fi lasat orasul, el, Iohannis-ul nostru? Cam asa gandeau. Stiti ce e interesant? Ca numarul etnicilor germani din Sibiu nu depaseste 1.500. Asadar, nu se poate spune ca a castigat pentru ca a fost votat de sasi, ci pentru ca a reusit sa ne convinga pe noi, ceilalti.
Astazi, cei mai multi dintre sibieni au inteles ca mecanismul de conducere creat in Primarie de Iohannis e atat de bine pus la punct, incat ne-am descurca si daca ar parasi fotoliul, mandatand cu incredere pe cineva care sa-i preia stafeta. Astazi, niciun cunoscut de-al meu, care l-a sanctionat la vot in 2012, nu-l mai judeca pentru ca are aspiratii mai inalte.
Imi plac teribil oamenii punctuali. E o calitate a celor organizati, raspunzatori, pentru care cuvantul dat e litera de lege. In Sibiu, mai ales printre jurnalisti, e proverbial obiceiul lui Iohannis de a te accepta la o discutie, la ore iesite din tipar. Daca motivul discutiei nu e de urgenta maxima, esti sunat inapoi de cineva de la cabinetul lui si anuntat ca, intr-o marti, sa zicem, in data de 7, primarul Sibiului te asteapta, la ora 10:27. E strict problema ta daca iti permiti sa uiti sau sa intarzii. In acea marti, in data de 7, la ora 10:27, usa primarului se deschide, pentru ca tu ai confirmat prezenta la intalnire. Da, noi ne miram teribil, insa asta inseamna, de fapt, normalitatea.
De curand, un prieten jurnalist mi-a povestit un episod care ar trebui predat la cursurile despre caracter, organizare si punctualitate, daca s-ar inventa vreodata asa ceva. Stabilise o intalnire cu Klaus Iohannis, tot asa, pe la un 11:46. Ziaristul a ajuns mai repede cu vreo cateva minute. Tot mai repede, iesise si primarul dintr-o sala unde oficiase o casatorie. L-a gasit pe jurnalist asteptandu-l in aticamera, l-a salutat, a trecut pe langa el si a intrat in birou, unde a mai stat cateva minute, pana a batut ceasul 11:46. Pentru ca aceea era ora cu care cazusera de acord amandoi. Asta nu inseamna impolitete, ci o agenda pe care o respecti cu sfintenie, pana la ultima secunda. E dovada clara ca fiecare ora are aceeasi valoare, unde scrie ca, intr-un program extrem de incarcat, intalnirile se fixeaza doar la si jumatate, ori la fix? Si mai e atitudine ferma si seriozitate, care obliga la comportament similar.
Cat despre Sibiul de astazi, pot sa spun doar atat. Vinerea, imi e ingrozitor de greu sa ma decid la ce evenimente sa particip in weekend si la care sa renunt. Nu ma mai deranjeaza deloc zgomotul obloanelor trase pe inserat, pentru ca nu se mai aud. Se aud concerte, focuri de artificii, vocile celor iesiti din case. In oras, la evenimente, merg ori pe jos, ori cu vreun taxi, ca sa nu pierd vremea cautand un loc de parcare. Noi, sibienii, am avea unde parca, daca nu ne-ar ocupa spatiul masinile venite din toate colturile tarii. Le dam intaietate lor, din respect pentru ca fac un efort sa bata drumul pana aici, ca sa vada Sibiul. M-am obisnuit si cu "traficul greu" din centrul orasului, mai exact cu grupurile de turisti japonezi care isi intind aparatele foto in toate directiile, de te simti obligat sa te apleci, ca sa nu le intri in cadru. Si m-am mai obisnuit cu un lucru. Indiferent ca e chemat pe scena, in calitate de organizator de evenimente, sau traverseaza singur Piata Mare, in drum spre birou, cand apare Iohannis, oamenii incep sa-l aplaude…
Fiind conectata la viata orasului si din interior (cu obiceiul jurnalistic de a verifica informatiile din mai multe surse) as putea combate, punctual, fiecare atac nedrept pe care e nevoit Iohannis sa-l suporte in aceasta campanie. Dar, nu acesta e scopul textului de fata, are cine sa-i ia apararea.
Eu, doar despre semnificatia lui 11:46, am vrut sa vorbesc…in rest, fiecare sa-si aleaga presedintele, dupa calitatile pe care le descopera si le admira la fiecare candidat."

Sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/......8894.html_

"De ce nu voi vota Victor Viorel Ponta.
Pentru ca nu cred in realizarea programului si proiectului dvs de tara, deoarece:
- nu veti lupta impotriva saraciei fiindca sub guvernarea Ponta au fost introduse 36 de taxe noi;
- nu veti lupta impotriva coruptiei, dvs fiind prin excelenta, un sustinator fervent al coruptilor si al hotilor si nu v-ati dezis de niciunul dintre ei;
- ati declarat public ca scopul dvs suprem, este controlul asupra DNA-ului;
- depolitizarea administratiei publice nu o puteti face, fiindca aveti nevoie sa mentineti controlul la toate nivelurile in administratie, in felul acesta asigurandu-va voturi la orice tip de alegeri;
- nu veti depolitiza justitia, pentru ca ati numit ca ministru al justitiei o ruda a dvs, ati numit un avocat al poporului total aservit puterii pe care o reprezentati;
- nu veti putea asigura o crestere economica deoarece sub guvernarea dvs, Romania a intrat in recesiune, ati oprit investitiile, a crescut somajul si a scazut puterea de cumparare;
- nu cred in reducerea cu 5% a CAS-ului, deoarece este o masura strict electorala, fiind garantata doar pentru trimestrul IV din 2014;
- Romania nu poate redeveni "Granarul Europei", deoarece ati stopat investitiile in infrastructura si in dezvoltarea agriculturii;
- doar afirmati ca doriti ca Romania sa intre in zona euro, dar nu aveti interesul ca acest lucru sa se intample, deoarece regulile din zona euro nu sunt si nu vor fi in avantajul baronilor hoti si corupti care va sustin si carora le sunteti cu totul aservit;
- numai exista mari proiecte in infrastructura, pentru ca le-ati omorat din fasa! Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide;
- ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc)
- SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii;
- orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice;
- ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca;
- doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate;
- sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase;
- prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale;
- in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor ca habar nu aveti despre viata copiilor care traiesc in tara al carei presedinte vreti sa fiti. Ar fi trebuit sa stiti ca foarte multi copii nu au acces la o tableta sau un smartphone, nu au curent electric, invata la lumanare, nu au apa curenta sau canalizare, uneori niciun acoperis deasupra capului, si mai ales, ca au ramas cu aceeasi alocatie de 42 de lei pe care nu ati marit-o asa cum le-ati promis dvs si parlamentarii dvs, atunci cand le-ati cerut votul parintilor lor;
- in scop electoral, ati dat amnistii fiscale, din buzunarul nostru;
- toate scutirile de datorii, amnistiile fiscale si imprumuturile pe care le-ati facut pentru a va acoperi gaurile din buget, le vom plati noi, copiii si nepotii nostri, cu varf si indesat;
- nu pot fi mandru ca sunt roman atunci cand vad semeni de-ai mei cautand mancare in gunoaie in Romania anului 2014, in timp ce ziua dvs de nastere ne-a costat 3 000 000 de euro;
- ati impartit Romania in doua categorii, noi, oamenii cinstiti si coruptii si hotii dvs;
- marile averi trebuiesc in primul rand justificate si doar dupa aceea impozitate;
- Aurelia Ion si Adrian Iovan au murit din cauza incompetentilor pe care i-ati numit in guvernul dvs si care in 7 ore n-au fost in stare sa gaseasca un avion cazut in munti;
- din banii nostri faceti pomeni bisericilor, iar copiii romanilor ingheata in salile de clasa sau mor in grajdurile pe care le numiti dvs spitale;
- nu m-ati convins prin actiunile dvs de pana acum, ca ati renuntat la legea gratierii si amnistiei care asteapta in parlament cel mai bun moment sa fie votata. In felul acesta ii veti scoate din puscarie pe toti cei care au furat Romania si in fruntea carora v-ati pus, cei care va sprijina de ani de zile iar odata ajuns presedinte, va trebui sa va achitati de obligatiile pe care le aveti fata de ei.
Pentru toate astea si multe altele, pentru ca justitia sa ramana independenta si DNA-ul sa continue sa faca curat in tara asta, pe care in 25 de ani ati murdarit-o si saracit-o nepermis de mult, eu, Român În Țara Mea, NU va voi vota!"

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

http://youtu.be/S_QXtVW00KA

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

http://www.tpu.ro/......ina-3.html

Klaus Iohannis: "Nu sunt omul înțelegerilor obscure, nici al baronilor, nici al penalilor care încalcă legea de dragul unui vot. Nu voi intra în acest joc, pentru că nu mă reprezintă și nu vă reprezintă!"

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

http://www.tpu.ro/......-cei-care/

http://adevarul.ro/......index.html

În concluzie: îl aleg pe Iohannis pentru că Ponta este mult sub Iohannis, pentru că Iohannis tace şi face, iar pe mitomanul Ponta nu îl doare gura să promită, insultând inteligenţa oamenilor, pentru că Iohannis stă mult mai bine la capitolul "credibilitate" şi "fapte", pentru că pare mai de viitor, iar pentru România îmi doresc un preşedinte cât mai bun, cu care să nu îmi fie (atât de des) ruşine, pentru că preşedintele este faţa unei ţări.

| Doctorfishadi explică (pentru NOname):

Dl Klaus mi se pare foarte potrivit si mie.
Dar comportamentul lui da de gandit.
Nu vrea sa il confrunte pe Ponta,pentru ca stie foarte bine ca va cadea intr-o cursa,deci asta se justifica,se dovedeste foarte inteligent aici.
Insa nu mi se pare normal sa raspunda cu :
"-Nu stiu!"
Sau : "- Am uitat,imi pare rau."

Umbla foarte multe lucruri necurate cu dansul,implicand lucruri ingrozitoare, dar cica a avut mereu in spate o persoana, o femeie, care l-a iubit foarte tare si aceasta a devenit procuror, aparandu-l mereu si facand disparute dosarele lui ciudate!
Ce parere ai?
http://www.justitiarul.ro/tag/klaus-iohannis-a-vandut-copii/

| NOname a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu ştiu.
La cât au săpat în trecutul lui adversarii săi pentru cele 3-4 curse pentru postul de primar al Sibiului (şi nu numai), nu cred că Iohannis ar fi scăpat nediscreditat şi nepedepsit până acum, dacă ar fi fost ceva consistent şi dovedibil, ceva ce depăşeşte simple speculaţii, neînţelegeri, fabulaţii, păreri...

Din lipsa de informaţii (obiective), prefer să nu trag concluzii pripite şi să-i ofer omului prezumpţia de nevinovăţie, din moment ce nu a fost condamnat.

Oricum, acest subiect e cam irelevant pentru determinarea capacităţii lui de a conduce (bine!) o ţară şi mă interesează prea puţin. Ştiu doar că în campaniile electorale dă bine pentru adversari, care din disperare recurg la toate variantele de atac posibile, murdărindu-se şi murdărind.

| Doctorfishadi explică (pentru NOname):

Corect,si lui Ponta ii zdruncina imaginea: http://ro.wikipedia.org/......ctor_Ponta

Eu nu cred ca putea sa fie procuror cu acte false ( a fost procuror in anticoruptie inainte).
Oricine va fi ales, eu cred ca o sa o ducem mai bine decat cu Basescu.

| NOname a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ponta este acuzat pe bună dreptate şi acest lucru este foarte uşor de demonstrat.

Însă Ponta a schimbat comisia de evaluare, a sabotat tot procesul, ca să iasă cât de cât basma curată, să nu fie dat afară în şuturi din justiţie şi politică (într-o ţară civilizată, unde legile sunt respectate, unde onestitatea şi demnitatea înseamnă ceva, nu s-ar fi întâmplat aşa ceva; dar România e mai specială; în ea se promovează toţi proştii şi hoţii, unii ajung să candideze şi la preşedinţie).
Este incontestabil (pentru cei informaţi şi neproşti) că Ponta a plagiat şi doctoratul lui (plus masterul, pe care ulterior şi l-a scos din CV) este un fals, o cacealma, o furăciune, nu ceva acordat pe merit.

...şi nu e nici pe departe singura lui minciună.
http://www.tpu.ro/......-invit-sa/

Băsescu nu a fost o întruchipare a perfecţiunii, dar nici Ponta nu e mult mai breaz.
Eu una, îmi doresc un preşedinte adevărat, pe care să pot să-l respect, nu doar înlocuirea unui incompetent cu un alt incompetent.

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

| Doctorfishadi explică (pentru NOname):

Azi sunt si pe B1?
Dezbaterea de ieri a fost cam remiza.

| NOname a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Da.

Klaus Iohannis: "În această seară voi fi din nou faţă în faţă cu Victor Ponta, începând cu ora 20:00, la B1 TV!"

https://www.facebook.com/......1767540077

Emisiunea poate fi urmărită și online aici: http://bit.ly/1v3cEAL

Să fim pe fază...

***

Iar tot astăzi de la 22:00 pe Digi 24 se va difuza în premieră documentarul "2 pentru România", regizat de Florin Iepan.

http://www.digi24.ro/......s+Iohannis

Abia aştept.

| Doctorfishadi explică (pentru NOname):

Si euuu, vreau sa vad ce mai minte Ponta laughing, sper ca acum sa il lase si pe Iohannis sa vorbeasca.

| NOname a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Da, şi eu sper...sau să-şi aducă de acasă un dop, o botniţă, ceva, dacă nu se poate controla.hee hee

| MskDesign a răspuns:

Toti sunt o apa si un pamant.Se gandesc doar la propriul buzunar sau la apartenenza politica.Pentru populatia de rand nu fac nimic in afara de ai fura 24 de ore din 24 posibile.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mai nou Iohannis e sustinut de extremistul maghiar Lazlo Tokes. Stim bine cine e Lazlo Tokes. Si pe conu Iohannis nu-l deranjeaza ba chiar i-a multumit. De unde are un primar de Sibiu bani pentru milioanele de afise electorale de foarte buna calitate? Sprijinit de afaceristi germani din afara. Cu ce interes?

In plus nu cred ca poti vota pe cineva care spune ca vrea schimbare si se aliaza cu PDL-ul, cei care au taiat pensii, salarii, au crescut tva-ul si pretul la benzina aproape de dublu.

Sa votez cu un om sustinut de Blaga, Saftoiu, Razvan Ungureanu, Flutur si Falca? Nu mersi

Am votat si voi vota Ponta.

| Gabrielg29 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Naivule

| suffarstar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Cum adica de unde are bani sa-si faca campanie? La fel poti intreba si despre Monta. Sunt bani alocati partidelor. Vezi mai bine cu cine-i aliat tovarasu'. Cu Nastase (pe care a promis ca-l gratiaza ), cu Iliescu,cu Ilie Sarbu si lista poate continua. Intr-o tara normala,Ponta,la felul cum se comporta,nu ar avea nicio sansa. Ne minte-n fata ca a creat mii de locuri de munca, ca totul e bine, ca exista bani sa majoreze toate pensiile, cand, de fapt, nu exista un plan de buget pe 2015. De unde stii tu ca ai bani sa majorezi pensii? Nu-ti miroase a promisiuni in vant? Iohannis,in schimb,e civilizat, e obiectiv, nu face aliante dubioase cu partide politice, tu spui de Tokes Lazlo, dar de Vadim de ce nu zici? Chiar asa de naiv esti?

| Doctorfishadi explică (pentru suffarstar):

Am 2 nelamuriri.
1.Cine-i AlexanderAdrian?
Eu nu vad nici un user care a comentat la intrebarea asta cu numele asta..., poate imizice si mie cineva si ma lamureste cu AlexanderAdrian asta laughing.

2.Dap,nu are Ponta banii necesari.Mie chiar mi-ar place sa ii puna la tv fata in fata, parca azi va fi evenimentul, nu?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru suffarstar):

Da tu te-auzi ce vorbesti? Nastase e liber deja fara sa fi fost gratiat, a iesit in mod legal iar povestea cu cine il sustine e de-a dreptul sinistra si incredibil de auzit asa ceva, cum adica tu imi spui ca ar trebui sa prefer un extremist maghiar in locul unui nationalist roman?

Coane nu aloca nimeni bani partidelor din ACL, sunt bani veniti pe filiera germana, ca nu a avut bugetul 2 milioane de euro pentru campania astuia cum n-a avut nici pentru a lui Ponta.

Si tu imi spui de PSD ca vezi doamne e cu Iliescu care abia isi trage basinile, n-a mai activat in partid de secole, Nastase care nici nu se misca de la Cornu ca n-are voie sa ocupe deocamdata functii publice in loc sa-i vezi pe cei cu care e aliat Iohannis- PDL-ul care sper ca stii cu ce s-a ocupat in ce priveste salariile, pensiile si TVA-ul, un extremist maghiar, si apoi toate formele alea de viata din PDL care au condus de ne-au rupt pe toti psihic si material - MRU, Blaga, Falca, Flutur, Saftoiu, Predoiu.

Nu te minte in ce priveste locurile de munca, s-a promis un milion si s-au facut cateva sute de mii. Fiindca in primul rand guvernul face tot posibilul sa faciliteze crearea de locuri de munca nu ti le da mura-n gura sau poate pentru tine guvernul e un srl asa si iti da loc de munca din buzunar.

Nu stiu zau cine e cel naiv. Vedeam pe net cum basistii il judeca pe Ponta pentru amnistia fiscala. Zeci de mii de pensionari si mame care au primit de la guvernul Boc bani nemeritati dintr-o eroare si care ar fi fost fortati sa-i plateasca cum?

Am inteles ca voi astia de dreapta nu mai aveti pic de respect pentru pensionari si vreti sa-i vedeti morti. Nu e o povara grea? Cum va rabda inima?

| suffarstar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Stai asa,cand am zis eu ca vreau sa vad toti pensionarii morti? Sau ai inceput sa aiurezi? Faci o mare confuzie : Lazlo Tokes,un extremist maghiar il sustine pe Iohannis. Foarte bine,daca un criminal merge si il voteaza pe Ponta al tau,asta inseamna ca Ponta s-a aliat cu criminalii? Este o diferenta intre a fi votat de un nationalist si de a te alia cu un nationalist,un corturar, mahalagist, ipocrit si oprtunist asa cum este Vadim Tudor. Inca o treaba : UDMR a dorit o alianta cu ACL, Klaus Iohannis i-a replicat clar : El nu face aliante cu partidele politice facand promisiuni in schimbul unor voturi care, de fapt, nu sunt ale nimanui. Imediat UDMR s-a aliat cu alianta lui Ponta. Mai faci inca o confuzie. Klaus a fost independent pana in anul 2012 cand a intrat in PNL. Pana atunci (din 2000 mai exact), omul asta a fost primarul Sibiului, oras in care somajul este practic 0. Tu vii si imi spui mie ca Ponta a facut sute de mii de locuri de munca, unde anume, ca tot mai multi oameni iau drumul strainatatii?
Mai faci o eroare a la Antena 3 si Mircea Badea : Cine nu e cu voi,e basist! Imi indrugi ce a facut Boc cu pensiile. Nu inteleg,ce legatura are asta cu Iohannis? Dupa cum spuneam,logica tiganului : daca nu e alba,e neagra!
Intr-adevar,statul nu e un srl sa-ti dea locuri de munca, insa cum a facilitat el creearea locurilor de munca? Aplaudand partidul comunist chinez? Klaus Iohannis are relatii foarte bune cu Germania si a promis ca vor veni investitori nemti. Am vazut cu ochii mei cum merge sitemul nemtesc, constrans bineinteles de Viorel Victoras, si crede-ma, diferenta e de la cer la pamant. Neamtul e neamt si punct. Am vorbit cu persoane care mi-au spus ca il voteaza pe Ponta pentru ca li s-a spus de catre directorul minei (locul de munca) ca Iohannis va duce oamenii in Germania si ii va vinde. Oare cine a scornit minciunile astea? Au trimis prin Posta Romana fluturasi cu minciuni menite sa speriei pensionarii cum ca Iohannis taie pensiile, ti se pare just? Asta este romanul cel corect care promite o Romanie prospera?

| suffarstar a răspuns (pentru Doctorfishadi):

E utilizator suspendat.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru suffarstar):

Uita-te mai bine pe INS, somajul in Sibiu e intr-o crestere ce-i drept slaba de trei ani de zile. 4, 3 4, 5 4, 8. Nu e greu sa gasesti datele. Iar 4, 8 la suta nu e "practic zero". Iohannis i-a multumit lui Tokes pentru sustinere.

Sa stii ca in definitiv nu judetul meu vrea sa-l adauge unei regiuni autonome maghiare. Si ce m-as rade ca Iohannis sa accepte la un moment dat asa ceva sa vedem ce-o sa fie. O sa invatati maghiar pe-acolo. Ma rog, conu Iohannis a zis ca niciodata nu va accepta regionalizare pe motive etnice. Din pacate zona aia e de-asa natura ca daca va exista o regionalizare sunt aproape convins ca va fi facuta suficient de evident in concordanta tocmai cu etnia, ghinion.

Aiureala ca Iohannis o sa taie sigur pensiile nu ma intereseaza. Ma intereseaza de unde a provenit. De la faptul ca Iohannis vrea sa dea tva-ul inapoi la 19% si e aliat tocmai cu partidul care a taiat salariile si pensiile. Normal ca e o exagerare electorala numai ca, din pacate, nu psd-ul e aliat cu cei care realmente au ciuntit veniturile si marit tva-ul. Asta legatura are cu Iohannis, partidul lui Boculete e in ACL, nu e aliat cu PSD-ul.

In rest altceva mai stiti decat sa faceti referiri la antena3? atat puteti?

Nu, neamtul nu e neamt ca-i Iohannis iar nea Iohannis e mai roman decat crezi, vezi-i cv-ul ca-i pe net. Nascut crescut si educat in Romania. Daca Sibiul nu e printr-un miracol de fapt in Germania, te anunt cu parere de rau ca Iohannis-ul tau e un copil roman cu parinti sasi. Ghinion.

| suffarstar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

De unde ai dedus faptul ca judetul meu doreste autonomie? Sau stii cumva unde locuiesc? Dupa mentalitatea ta, doar Ardealul il vrea pe Iohannis? Nu stiu cum "te-ai putea tu rade " ca un presedinte de origine sasa, fara vreo legatura cu vreun partid sau organizatie maghiara sa oblige o comunitate sa invete limba cailor. E neconstitutional. Nimeni nu poate face treaba asta. Nici daca iesea Kelemen Hunor din primul tur nu putea. Romania este un stat indivizibil. Asemena afirmatii sunt de rasul curcilor, din alta epoca, nu mai suntem in anul 1850, trezeste-te. Cum poti afirma sa ceva? Nu are nici macar un sens. Sunt minciuni bolsevice inventate de partidul tau pe care-l pupi in cur peste tot, e dezinformare curata marca Partidul Comunist.
Iohannis a spus de nenumarate ori ca el vrea sa puna economia tarii la punct, e normal ca apoi vor creste si pensiile. Ponta ce face? Taie orice fel de investitii si da pensii la batrani. Nu-ti miroase a pomana electorala? Cat crezi ca va merge asa? La un moment dat economia se va scufunda.

E normal sa fac referire la Antena 3. Asemanarea dintre pupincuristii aia si tu e izbitoare.
Da,Iohannis e de nationalitate germana si cetatenie romana. Are insa mentalitatea omului chibzuit,a neamtului intelept. Uita-te un pic si la declaratiile lui,nu e chiar asa greu de observat. Ponta se comporta ca un bolsevic autentic. Iti rade in nas cand ii spui o problema concreta si te linisteste ca "se vor lua masuri, totul e OK, cei vinovati isi vor asuma raspunderea ". Nici o teza de doctorat nu e in stare sa-si faca, e un plagiator. Cum poti sa spui ca fraierica asta e mai bun decat Klaus Iohannis? Trebuie sa fi extrem de ipoctrit, subiectiv, naiv sau sluga de partid.

| Doctorfishadi explică (pentru suffarstar):

Eu de ce nu il pot vedea pe AlexanderAdrian? Daca este suspendat voi cum ii comentati?

| suffarstar a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Am un comentariu
"suffarstar a răspuns (pentru Doctorfishadi):
E utilizator suspendat."
Sub comentariul trebuie sa scrie, mai mic "raspuns utilizator suspendat". Dai click pe scris.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Iohannis.
Dar de ce? A facut ceva bine pentru Sibiu nu ca Branza cu ecologia lui, Amaritei ca avocat, Macovei cu voturile din diaspora sau Ponta cu nu mai stiu ce.Iohannis nu baga in mizeria, el e mai serios decat toti.

| fadnox a răspuns:

Din cultura mea negenerala votul in tara e universal si secret, insa recunosc ca pusu' la nimereala m-a ajutat mai mereu

oricum, n-am drept de vot, asa ca mai am timp de contemplare

| Doctorfishadi explică (pentru fadnox):

Si cine te cunoaste live aici laughing?
Asta cu nimereala, nu mai fac asta, nu acum, de data asta ma gandesc bine ce aleg.