| 3243F6 a întrebat:

Cum îmi schimb buletinul dacă sunt(/am devenit) un om al străzii, fără familie, fără persoane care să mă ajute cu acte pentru dovada adresei de domiciliu?
Acești oameni pot avea buletin?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Daca ai buletin valabil cu adresa (dinacela normal cum au cei cu adresa) atunci ai face bine sa nu spui nimanui ci sa tragi tare sa iti iei 2-3 servicii sau sa pleci in strainatate la munca sa strangi bani, eventual peste cateva luni sa obtii un imprumut bancar sa iti iei o locuinta, fie si o garsoniera, un ap cu 2 camere, sau o casa in afara orasului.

Daca nu mai ai buletin valabil, atunci iti vei face buletin anual tot acolo unde isi fac si cei cu adrese buletinul, la evidenta populatiei din localitatea ta.
Du-te la informatii ca sa le spui situatia si sa te programeze pe o zi si o ora cand sa mergi sa ti-l faca.

Sa tragi tare si sa iesi din situatia asta...Paraseste anturajele, cauta locuri de munca, nu te baga in droguri, alcool si alte prostii si vei reusii.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea pot

| sierra1 a răspuns:

Pe bune, om al străzii?

https://www.tpu.ro/......-ultimele/

| RoCkKiD a răspuns:

In general li se face sau CI provizorie, ca la aia nu trebuie adresa sau se mai face folosind adresa centrelor pentru persoane fara adapost.

| Sophieka a răspuns:

Multumesc de fundita.

Apropo, un impediment al buletinului anual este ca nu vei putea iesii niciodata din tara si de unele persoane, vei fi privit mai prost...Fiindca nu ai buletin normal, nu apartii de un domiciliu etc.

Dar daca te motivezi, vei reusii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru decorație. Nu, nu poți face buletin.