| Timofte_Gabriel_1993 a întrebat:

Cum pot fi despagubit de firma de curierat DHL pentru intarzierea unui colet cu aprox. 10 zile? Am avut coletul in tara si m-au mintit ca sambata ei lucreaza si am sa-l primesc si el a ajuns apoi din greseala in LETONIA. Acum astept inca.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le ceri despagubire pe cale amiabila si apoi, daca nu rezolvi asa, prin instanta de judecata. Numai bine!

| Timofte_Gabriel_1993 explică (pentru Ioandelasal):

I-am amenintat am vb cu ei, i-am luat la misto, s-o scuzat o zis ca doar pot sa astept atata. Ma deranjeaza ca valoare din ele era una sentimentala mai mult, m-am facut de caco in fata unora lucru pe care ei nu-l inteleg. Daca stii care e procedura ajuta-ma pana intalnesc un pe cineva in domeniu. Cum incep demersuri, cu ce ma pot despagubi? De ce beneficiez daca ma judec? merita?winking mersi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Timofte_Gabriel_1993):

Citeste aici: http://www.dhl.ro/ro/express/informatii_utile/intrebari_frecvente_cs.html. Va trebui sa le scrii si sa soliciti despagubiri, nu pot fi mai mari decat valoarea coletului.

| Snowclaw a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, dar mie mi-a intarziat 1 luna.

| Ale_2200 a răspuns:

Trebuia data firma de curierat in judecata, intrucat ei au un termen de livrare si daca stiti sigur ca a ajuns in Letonia este o grava abatere de la normalitate care se rezolva prin instanta de judecata, cerand daune si despagubiri.