| Nala06 a întrebat:

Dacă am 18 ani, sunt clasa a 12a si am un job part time, pot depune dosar pentru bursa de ajutor social? Am adeverința cu salariile părinților mei, oare am si eu nevoie? Am inteles că veniturile se verifica cu ajutorul platformei PatrimVen si daca nu respectă ceea ce scrie in adeverințe se pedepsește penal.
In concluzie,daca predau dosarul fara un document care să asiste ca eu lucrez, cei care fac verificări vor vedea? Risc prea tare daca il predau asa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa prezinti si tu adeverinta.
Daca nu o faci si ti-o gasesc poti fi acuzat de infractiunea de inselaciune.

| Nala06 explică (pentru Ioandelasal):

Nu poate să respingă dosarul pur si simplu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nala06):

Dosarul se respinge doar daca nu indeplinesti conditiile pentru bursa sociala.