| Țoglă a întrebat:

Dacă am circulat cu viteză peste media admisă venind din spatele echipajului cu radar, sunt șanse să-mi vină amendă/dov.reținerea permisului acasă? Dacă da, în cât timp ar trebui să ajungă prin poștă? La fel și în cazul trecerii pe roșu, dacă în oraș sunt camere, cum se procedează? Mulțumesc, fundă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ambele cazuri, daca se constata contraventia, se poate sa-ti trimita acasa procesul-verbal de contraventie dar numai dupa ce politia solicita firmei sa comunice persoana care a condus la masina la momentul constatarii contraventiei.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania din pacate nu se practica treburile astea cu trimisul prin posta. Se constat pe loc sau deloc

| DieterBortscher a răspuns:

Ba da. In Romania vin amenzile si prin posta. In ceea ce priveste ce ai spus tu, sunt momente in care politistii mai inchid ochii si nu iti fac nimic. Daca era ceva, trebuia sa te opreasca.