| stefannnnn222 a întrebat:

Daca am urmat un an la o facultate la buget si apoi am renuntat si vreau sa ma inscriu anul acesta la alta facultate imi trebuie o adeverinta sau ceva de la acea facultate la care am fost sa o duc la cealalta prin care sa ateste anii facuti la facultate?

Adeverinţă/adeverinţe care să ateste numărul de ani bugetaţi sau cu taxă urmaţi în sistemul universitar românesc şi din care să rezulte faptul că a achitat la zi taxele universitare- pentru absolvenții care au mai urmat un nivel licență;

Asta scrie pe site-ul facultatii. Dar am intrebat la mine la fosta facultate si nu prea mi-a specificat nimic. Eu am intrebat de adeverinta si mi-a spus ca daca vreau sa-mi retrag dosarul sa vin sa fac o nota de lichidare, dar eu deja mi-am retras dosarul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a urma tot pe loc bugetat a doua facultatea va trebui sa platesti cheltuielile de scolarizare la prima facultate si sa duci adeverinta ca le-ai platit.
Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| stefannnnn222 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Mai am o nelamurire. Cand aplic la facultate fiecare specializare are si buget si taxa. Eu, avand in vedere anul pierdut anterior la o alta facultate, voi selecta doar optiunile cu taxa? Asa trebuie sa procedez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefannnnn222):

Da, asa este, cel putin primul an vei fi cu taxa. Din anul II poti fi pe loc bugetat, bineinteles daca te vei incadra in locurile bugetate cu situatia de pe anul I.