| narcys34 a întrebat:

Dacă dau de permis la 16 ani pe o cutie automata, la 18 ani când dau orașul pot da pe cutie manuala?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sustine proba practica pe masina cu care ai facut scoala de conducere, automata sau manuala, dupa caz.
Nu conteaza pe ce masina (de altfel foarte mica, una care se incadreaza la categoria B1) ai sustinut proba practica la 16 ani.

| narcys34 explică (pentru Ioandelasal):

Întreb deoarece am nevoie acum de permis pentru 16 ani și nu am găsit o mașină manuala pentru 16 ani, și la 18 ani vreau sa dau pe manuala pentru ca nu vreau sa rămân pe automata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant pe ce dai categ B1. Oricum pentru B reiei totul de la zero.