| Bot a întrebat:

Daca esti ateu poti intra in S.R.I. sau armata? Am auzit ca te pune sa juri pe biblie.

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

Pentru un ateu juramantul pe biblie sau pe orice alta carte ''sfanta'' este o formalitate, sa fim seriosi nu te poti impiedica de un fir de praf.

20 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cu atât mai mult un ateu va jura şi pe Biblie şi pe Dumnezeu deoarece el oricum nu are credinţă. însă un creştin ar trebui să ştie că nu e bine să jure pe nimic, mai ales pe Biblie!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Problema e că jură strâmb şi nu-şi împlineşte jurământul. Astfel săvârşeşte un alt păcat.
" 34 Dar Eu vă spun: să nu juraţi nicidecum [...]
37 Felul vostru de vorbire să fie: „Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.Matei 5,34; 37"

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

ţi-am dat ce spune Dumnezeu despre lucrul ăsta şi anume faptul că noi ca şi oameni trebuie să avem cuvânt şi să ne ţinem de cuvânt.
Atunci nu mai e nevoie de a jura, dacă eu spun ceva trebuie să fac ce spun, altfel voi fi un mincinos!
în altă parte în Biblie zice "Da-ul vostru să fie da şi Nu să fie Nu".

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Logic!
Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu iar Dumnezeu este Adevărul! Dumnezeu nu suportă minciuna şi nici pe mincinoşi.
Tatăl minciunii este Diavolul şi oricine minte înseamnă că are ca tată pe diavol şi nu pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu este vorba despre orgoliu, ţi-am zis un adevăr.
Dacă tu nu crezi în Dumnezeu e problema ta!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu am certitudinea că Dumnezeu există.
Nu mă bazez pe nici o religie, eu am credinţa mea în Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

îmi cer scuze dacă aşa ţi-am lăsat impresia. Nu asta a fost intenţia mea.
Departe de mine gândul acesta!

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Pai jura si el, ca n-o fi foc. Se face frate cu dracu' pana trece lacu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce inseamna acela un juramant solemn facut tarii? Tata este militar si stiu, stiu tu ce inseamna sa-ti servesti patria?

| nesuferit a răspuns:

SA juri pe biblie pentru crestini e un lucru foarte normal.

| LineGuide a răspuns:

Daca esti ateu ce-ti mai pasa?

| hate1t4ll a răspuns:

Ar fi culmea sa nu, mai ales avand in vedere cat pupam in fund propaganda straina.

| Bot explică:

Deci dupa ce citesti cateva postari de pe un forum sti cum e fiecare ateu.