| Ar12 a întrebat:

Dacă esți divorțat și casă este a mea înscrisă pe mine poți da persona afară din casă ...adică nu are nici un drept la casă?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Este proprietatea ta, tu decizi cine intra si cine pleaca. Nu are dreptul sa stea acolo daca tu nu vrei

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai daca aveai casa dinainte de casatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, daca casa a fost cumparata in timpul casatoriei, chiar daca este pe numele tau inscrisa, sotia are drept si ea, la acea casa.

Daca casa ai cumparat-o INIAININTE de casatorie si este pe numele tau, atunci iti apartine tie, in totalitate.

| VoidEternal a răspuns:

Numai dacă bunul e dobândit înainte de căsătorie.

| ioana748 a răspuns:

Daca ati cumparat o impreuna si este pe numele tau, da, are drept la casa.

| Ar12 explică (pentru ioana748):

Nu-i cumpărată împreună
E a mea rămasă de la mama
Adică. eu poți să dau afară

| ioana748 a răspuns (pentru Ar12):

Da, daca este mostenire de la mama nu are nici un drept la casa.
Poti sa dai persoana afara.

| Ar12 explică (pentru ioana748):

Trebuie sa suni la poliție că să-l dai afară că de bună voie nu vrea?

| ioana748 a răspuns (pentru Ar12):

Daca are buletin acolo nu se baga politia.
Dar cand pleacă schimbi iala si cheia.
Mergi la politie si scoti din spatiu.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Ba frate ideea e asa :
1.ce mostenesti de la ai tai e al tau, ala cu care esti n-are niciun drept.
2. daca tu faci casa si ea se muta cu tine dupa ce ai facut casa si dupa v-ati casatorit e tot casa ta, ca tu ai muncit nu ea.
3. ea are drepturi la casa daca o faci dupa ce v-ati luat amandoi(chit ca in practica doar tu ai pus bani la casa aia sau doar tu ai ridicat-o cu mainile tale, stiu legi proaste, ca normal ar fi fost sa ramana a aluia care a muncit la ea, adica la barbat, dar asa sunt regulile sa avantajeze femeia).
4. daca nu vrea sa plece chemi politia simplu, sau o iei la suturi.