| Lucaaragiale23 a întrebat:

Daca eu ca pieton trec pe o trecere de pietoni trebuie sa mă asigur și în stânga și în dreapta? Sunt obligat să fac acest lucru? Sau este datoria celui din mașină sa facă asta? Adică să se asigure că nu e nicio niciun pieton pe trecere

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai si tu obligatia asta si ar trebui sa faci asta mereu avand in vedere ca e voirba de picioarele si viata ta

| johnnny123 a răspuns:

Îți este atât de lene să întorci capul spre dreapta și spre stânga încât ești dispus să-ți pariezi viața pe faptul că niște șoferi se asigură?

Chiar dacă șoferii au obligația de a se asigura, ce te costă să te asiguri și tu? Nu ai fost binecuvântat cu instinct de supraviețuire?

| Lucaaragiale23 explică (pentru johnnny123):

Asta-i sins, data viitoare mă asigur in ambele părți

| Hyperion7 a răspuns:

Tu trebuie sa te asiguri sa nu fii luat de unul pe sus din direcția opusă, iar celălalt să fie atent sa nu-i apara un pieton din neant pe trecere și să-l accidenteze.

| StoicAnalysis a răspuns:

E obligativitatea amandurora. E obligat cel din masina pentru a se asigura ca nu trece un pieton pe trecere, in timp ce vrea sa treaca pe acolo, si e datoria ta ca pieton sa te asiguri si tu la randul tau daca masina respectiva da semne ca s-ar opri sau nu. Tu poti sa mergi pe premisa asta ca ala din masina e obligat sa te vada, dar sunt sanse sa se uite pe telefon, sau sa nu-i mearga frana, etc. Sunt n situatii ce pot scapa de sub control. Si pentru a fi sigur ca tu ca pieton esti in siguranta, e normal sa te asiguri cand treci pe zebra.

| carevaescu a răspuns:

S au schimbat ușor legile în privința pietonilor pe trecerea de pietoni, așa că cel mai bine este să vezi legislația curentă.

Oricare ar fi ea, pentru viața și sănătatea ta asigură te înainte să treci. Îți pot spune cu încredere că mulți șoferi nu respectă legea. Nu are sens să mor cu dreptatea în mână