| dddffsad a întrebat:

Daca sunt student la facultate si intra tara in stare de razboi, sunt obligat sa indeplinesc serviciu militar? Cum as putea sa fiu scutit de serviciu militar?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Stai linistit! Nu intra tara in razboi.
2. Doar o comisie medicala te poate scuti de serviciul militar. Oricum daca vin rusii ne cuceresc in 3 ore. Nu apuca nici sa emita ordinele de chemare in armata.

| dddffsad explică (pentru Salontanul):

Sper ca ai dreptate, ca ma tot stresez cu situatia asta in Ucraina

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat pe durata studiilor, respectiv nu vei fi incorporat pe timpul studiilor, precum si in alte situatii, conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.Amânarea de la încorporare se acordă:
a) recruţilor găsiţi la încorporare bolnavi de una dintre bolile prevăzute în baremul medical;
b) elevilor liceelor de la învăţământul de zi şi seral, ai şcolilor postliceale ori echivalente acestora, până la absolvirea studiilor. Pierd dreptul de amânare de la încorporare elevii exmatriculaţi pe o durată mai mare de un an, precum şi cei care repetă anul sau clasa mai mult de un an, din motive imputabile acestora;
c) celor care au greutăţi familiale deosebite şi care se încadrează în următoarele situaţii: părinţii au mai mulţi copii, dintre care cel puţin 2 copii minori, iar copilul cel mai mare este încorporat; părinţii îndeplinesc condiţiile de vârstă pentru ca fiul să fie scutit de serviciul militar, dar mai au un copil major, încadrat în gradul I sau II de invaliditate, care are cel puţin 2 copii minori şi nu poate contribui la întreţinerea părinţilor; unul dintre părinţi a decedat, iar cel în viaţă are în întreţinere cel puţin 2 copii minori; recrutul nu are părinţi, a fost crescut de bunici sau de altă persoană, până la vârsta de 14 ani, nu a fost adoptat, locuieşte cu cei care l-au crescut, aceştia sunt bolnavi şi se încadrează în gradul I sau II de invaliditate ori au vârsta prevăzută la art. 32 lit. c) sau recrutul are cel puţin 2 copii minori în vârstă de până la 7 ani. Pentru cazurile prevăzute anterior, venitul mediu lunar al celor care au nevoie de întreţinere să nu fie mai mare decât cuantumul minim stabilit la pensia integrală pentru limită de vârstă, prevăzut de dispoziţiile legale;
d) recruţilor care sunt unici susţinători ai surorilor sau fraţilor minori, până la majoratul unuia dintre ei.
  ART. 35. Dacă pe timpul îndeplinirii serviciului militar în termen se produce una dintre situaţiile prevăzute la art. 32, 33 şi 34, cei în cauză vor fi trimişi la domiciliu.
  ART. 36. La constatarea încetării cauzelor de scutire sau de amânare de la încorporare, recruţii şi militarii trimişi la domiciliu vor fi chemaţi pentru îndeplinirea ori completarea serviciului militar în termen, dacă nu au împlinit vârsta de 35 de ani."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te vei duce in armata cu izmana din dotarelaughing

| NunuNini a răspuns:

Vitejilor! Toti sinteti buni de gura. Dar la o adica...
Daca se va intampla ce nimeni nu doreste, te vei prezenta obligatoriu. Nu poti fi scutit.

| UserNameLost a răspuns:

Șansele ca un război să aibă loc pe teritoriul țării sunt aproape de zero, așa că să nu îți mai faci griji.