| Dragosdoar a întrebat:

Daca tot se sustine chestia asta cu restrictiile si dictatura necesare pentru prevenirea infectiei cu covid, am putea oare sa interzicem alcoolul si tigarile, ca si astea sunt periculoase pentru sanatate?
Tataie a baut pana i s-a facut ficatul praf si a murit intr-o zi.
Cunosc oameni dependenti de fumat care au probleme serioase cu gatul si respiratia

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu merge nici macar in teorie, in practica ar fi ceva foarte gresit. Am in vedere ca statul castiga multi bani din acciza si impozitul pe venit din comercializarea alcoolului si tutunului si nu ar vrea sa renunte. Apoi ar fi afacerile ilegale, sa ne amintim doar situatia din SUA de pe timpul prohibitiei.

| Simpatic a răspuns:

Nu e acelasi lucru pentru ca sunt lucruri total diferite, sa bei si sa fumezi nu te obliga nimeni, tu de buna voie te duci si cumperi cu buna stiinta ca iti va face rau, cu covid-ul si alti microbi creati de om e altceva pe astia nimeni nu-si doreste sa aiba a face cu ei, nu te duci la magazin : -Buna ziua dati-mi covid.
Nici cand rusul arunca radiatii in aer pe la nu stiu ce reactor iarasi nu e ceva ce iti doresti sa se intample...deci tigarile si alcoolul le iei ca iti doresti, celelalte nu.
Pe de alta parte exista ciroza care se face si din cauze non-alcool, poate sa fie de la mancarea cu E-uri sau cine stie de la ce problema nascuta a ficatului, cert este ca rezultatul este acelasi.

| Mosotti a răspuns:

Alcoolul si tigarile, drogurile da, fac f rau, ar trebui interzise, asa e.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tu vii si fumezi linga mine sau bei eu pot sa plec si nu o sa ma molipsesc. E atit de simplu.

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca un om are un grup de prieteni fumatori, iti zic din experienta ca se apuca si el de fumat, numai zic ca inhaleaza fumul daca sta aproape de ei la o discutie

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Si ce e de vina statul ca ala e prost si se apuca de fumat?
Au interzis fumatul in spatii inchise unde putea face rau altora... E o imbecilitate sa compari fumatul si bautul cu o boala contagioasa precum covid

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Am umblat prin crisme in care se fuma si la concerte cu o gramada de fumatori pe metrul patrat niste ani buni, nu m-am apucat niciodata. Chiar daca in unele cazuri ii mai tineam cate unuia tigara aprinsa si mai trageam cate un fum sa nu se stinga, lol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La fel de simplu e si sa te inchizi in casa pana crezi ca n-o sa mai fi in pericol sa iei boala. Nu te obliga nimeni sa stai in apropierea celorlalti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc simplu cand ai totusi treaba si in afara casei. Nu, nu sunt genul care moare daca sta in casa, sunt chiar destul de sedentar, dar nu vad de ce ar trebui sa stau eu in casa si sa ma zbat ca sa rezolv unele probleme din cauza unor cretini si mai ales din cauza ca autoritatile nu isi fac treaba absolut de nici o culoare.

| Wr3nch a răspuns:

Diferenta e ca in dictatura daca nu faceai ce ziceau primeai niste bastoane pe spate si dupa ai fi purtat masca si te lasa-i scanat fara sa comentezilaughing Asa e prea lax, face lumea caterinca si isi da jos masca la 5 secunde dupa ce intra oriunde.

| alina2k18 a răspuns:

Pai peste 80% din pretul unui pachet de tigari = ACCIZE = BANI LA STAT laughing
Tataie tau a baut pentru ca asa a vrut, era alcoolicwinking
A fost alegerea lui sa bea pana a crapatwinking
Aia are fumeaza si au probleme serioase sa se duca sa se trateze ca nu inseamna ca au problemele de la fumatwinking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Hai sa distrugem orice poate fi distractiv pentru ca exista idioti care nu se pot tine in viata singuri.
Putem incepe prin aplatizarea muntelui Everest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc persoane care au suferit de dependenta de jocuri de noroc, s-au imprumutat, au facut datorii mari si in final s-au sinucis ca nu aveau de unde plati datoriile. Dar ce bine ca pacanelele si pariurile sunt legale.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt legale pentru ca sunt impozitate la stat, castiga un ban cinstit si statul din asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si masinile sa nu mai murim in accidente