| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! cand eram mica tata m-a parasit si a mers cu o c*rva la o varsta frageda, el a mers in Germania, iar acolo el castiga din cate am auzit cate 3.000 de euro pe luna, iar mie imi trimite lunar pensie alimentara 10 milioane adica 1000 lei, el parca trebuia sa imi dea25% din venitul sau ma rog, acum am 14 ani si mama mea care a avut grija de mine, vrea sa-l dea in judecata, dar eea e convinsa ca va da f.multi banii la tribunal si nu va rezolva nimic.ce ma consiliati

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un copil pensia de intretinere poate fi de pana la 1/4 (25%) din venitul net lunar al celui obligat la plata.
Se poate face cerere la judecatorie, pentru marirea pensiei alimentare, dar trebuie dovedit ca venitul net al tatalui este de peste 4.000 lei pe luna si ca n-are pe altcineva in intretinere, altfel suma ar fi mai mica. De ex., daca mai are un copil cu cea cu care sta acum, cota din venitul net lunar pentru tine ar fi de numai pana la 1/6 (cca 16, 66%).
Procesul nu costa, actiunea este scutita de plata taxei judiciare de timbru, eventual va costa doar avocatul, daca vreti avocat. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar se pot recupera banii de cand eram mic..sau numai de acum incolo?
"dar trebuie dovedit ca venitul net al tatalui este de peste 4.000 lei pe luna"
eu trebuie sa dovedesc? nnu e ajuns avocatul, din cate stiu eu are propria afacere deci nu poate afla avocatul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Nu se pot cere retroactiv, o sa fie acordati doar de la data depunerii cererii la judecatorie.
2.Reclamantul trebuie sa dovedeasca ceea ce cere. Daca angajezi avocat va trebui ca acesta sa se ocupe de aflarea venitului net lunar.

7 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

O actiune in justitie pe aceasta tema este greoaie si nu stiu la ce rezultat ar conduce.In primul rand, unde ar putea fi citat tatal tau? In aldoilea rand spui ca ai auzit doar ca el castiga acea suma, ori in fata justitiei mergi cu probe, fiindu-mi greu de inteles cum le vei produce.I-ti inteleg nemultumirea, insa va fi greu sa castigi acest proces.Inteleg ca are o meserie buna, platita, respectabila. Daca se muta in alta tara, ce te faci?

| TiffanyღBJ a răspuns:

Conform legii, daca parintii tai au divortat si tu ai ramas in grija mamei, tatal tau este obligat sa iti plateasca pensie lunara 25% din venitul lui lunar, pana implinesti 18 ani. Imposibil sa nu rezolve mama ta nimic. Probabil va fi obligat prin hotarare judecatoreasca sa plateasca si din urma.
Presupunand ca are salariu de 3000 de euro ( legal, deci trebuie sa existe o adeverinta de la serviciu, in care sa scrie suma asta ), inseamna 750 de euro pe luna pensie alimentara, deci cam 3000 lei.

| crissa20 a răspuns:

Eu zic ca si tu si mama ta sa fiti multumite ca primiti un salariu mediu pe economie fara prea mari eforturi, iar 1000 de roni mi se pare suficient pentru intretinerea unui copil de 14 ani, cat vrei sa-ti dea? tot salariul? sa ajunga muritor de foame dor pentru ca nu si-a tinut pantalonii pe el cand te-a facut pe tine? si pana la urma, tu doar ai auzit ca el castiga 3000 de euro, nu ai nicio certitudine. Deci eu zic sa te multumesti cu ce ai pentru ca stii cum se spune: Nemultumitului i se ia darulwinking deci si tu si mama ta ar trebui sa intelegeti ca va da suficienti bani!

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587

| TweetyRebeLa a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca mama ta sa vorbeasca cu un avocat si sa-i ceara sfatul. El stie mai bine decat oricine daca se poate rezolva ceva sau nu Oricum, tu vei mai primi pensie alimentara inca 4 ani. Si ai mei sunt despartiti insa tatei ii opresc banii de la munca.