| ZOZOKid a întrebat:

De ce americanii il sprijina atat de mult pe Basescu si de ce se amesteca atat de mult in conducerea tarii noastre? Ce beneficii pot avea ei de pe urma intoarcerii lui Basescu la Cotroceni? Ce anume vor sa obtina ei de la o tara mica cum e Romania?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pai sa vedem... Americanii controleaza financiar lumea, iar noi tocmai am imprumutat cateva zeci de miliarde, la care platim dobanzi si pentru care ne-am cedat partial suveranitate FMI-ului. Apoi ar mai fi Bechtelul, constructorul minune de autostrazi, care a luat inapoi parte din acesti bani, apoi rezervele de aur si de cupru ale tarisoarei, poate ceva petrol prin Marea Neagra, un aeroport militar strategic pus la dispozitia lor, mai o componenta a scutului antiracheta, participarea la operatiuni militare controlate de ei, cumpararea unor avioane americane (veti zice second hand, dar tara care le vinde le va inlocui cu altele noi), cu modernizare, intretinere, armament si instructaje la pachet. Cu siguranta mai sunt si alte interese, astea mi-au venit repede in minte, bineinteles multe vor functiona la fel indiferent de cine vine la putere, insa americanii stiu din experienta ca atunci cand ceva functioneaza, nu trebuie reparat.

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Au interese strategice în zonă, au baze militare iar noi suntem un cap de pod spre zonele din est.

| Arthur a răspuns:

Cum crezi că ar arăta o ţară afiliată NATO, cu baze militare în zonă, cu cei din fruntea ţării dansând Kazacioc?

| MMihai a răspuns:

Încă mai sunt de furat diverse, -- minereuri metalifere foarte valoroase, petrol și gaze naturale, șamd, -- și omul în albastru, și cu „ochii albaștrii",... și ca să se mențină la Cotroceni, după ce a primit cele 7, 4 milioane de „ declarații de iubire", este dispus, la cam orișice compromis, iar ei îl știu.

| Dumnezău a răspuns:

Unu la mana, au nevoie de inca un slugoi in partea asta a Europei, un bufon care sa danseze dupa cantecul, fie democrat, fie republican.Doi la mana, isi pastreaza tara-sclav.Trei la mana, scutu' de la Deveselu; le trebuie imperios americanilor si serpilor din NATO.

Americanii intotdeauna s-au bagat in farfuria altor tari, sa arunce de pe platou ce nu le convine lor, sa scoata niste "bucate" mucegaite pe placul lor sa le puna pe farfuria altora.Americanii vor ceva de la orice tara, ba servitudine, ba petrol, ba opiu.In cazul Romaniei, vor servitudine de la orice pare sa conduca Romania, in aparenta.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai legionare, mai in gluma mai in serios dar sa-mi moara caprele daca noi aveam nevoie de c.ă.c.a. turile americane de la Deveselu, de cine ne apara. acu' 65 de ani ne-a dat pe mana rusilor si acum ne apara de stihii, astea sunt rahaturi basiste.

| Woodenpints91 a răspuns:

Probabil pentru că ai noştri sunt prea proşti pentru a putea conduce o ţară, şi au nevoie de ajutor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin băsescu au mână liberă în ţara asta. Pot face ce vor ei aici şi din această cauză îl sprijină atât de mult.

băsescu şi presa lui aservită au lătrat întruna că dacă el pleacă, România se dă cu Rusia, fapt care a alarmat SUA.

| stpu a răspuns:

Nu stiu ce va tot ratoiti impotriva americanilor.
Daca tot nu va convine, de ce nu va ridicati impotriva lor?
Va zic eu - Pentru ca nu puteti. A doua zi jumatate de tara este muritoare de foame in ultimul hal.
In loc sa taceti din gura si sa va multumiti ca mai primim banii aia... acum va credeti mari eroi.
Nu uitati ca traiti din mila americanilor.

| JungleHell a răspuns:

Atata timp cat Basescu le indeplineste ordinele il sustin. Cand nu mai respecta comanda in 2 saptamani maxim e schimbat. Scut antiracheta, petrol, aur, militari romani care sa-i ajute la napastuirea altor tari, etc. Nu numai americanii, ci si nemtii il sustin, astia din urma vrand sa scape de centralele nucleare de la ei din tara si sa le faca la noi, in caz de accident sa se intample la noi si nu la ei.
Mai mult vezi aici si poate te lamuresti:
http://2blackjack1.wordpress.com/......e-basescu/
Adevarul trist este ca nu suntem independenti, vorba Iranului despre noi: pana in 1989 ati avut un stapan, Rusia, acum aveti altul, America.

| lucian007 a răspuns:

Ce vor? rosia montana si alte bogatii ale noastre...vor sa ajungem slugi pe terenu lor

| Cashlin a răspuns:

Nu-s eu cu politica, însă mi se pare o prostie că s-a întors Băsescu la Cotroceni.