| OmulRealist a întrebat:

De ce romanii(majoritatea) sunt atat de intoleranti si ignoranti cand vine vorba de persoanele care au alte orientari sexuale sau cu cei de etnie rroma?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romii crează probleme sociale în general, altfel nu ar avea nimeni nimic cu ei.

Cât despre homosexualitate, Romania e o țară profund religioasă. Și religia îndoctrinează cu altfel de uri nejustificate

| siriusblack98 a răspuns:

O sa iti raspund bazat pe opinia personala intial legat de persoanele cu alte orientari sexuale iar apoi pentru rromi.
1. Iti spui OmulRealist dar nu intelegi ca noi romanii suntem o natie de oameni foarte realisti si urmam cursul firesc si natural al lucrurilor. Si nu, nu este firesc ca doi barbati sa si-o tr@ga in fund sa stii. Valabil si viceversa. Adica nu ma poti convinge tu pe mine ca este ok ca o astfel de practica sa fie promovata si incurajata. In tarile in care casatoriile intre persoane de acelasi s3x au fost aprobate si astfel de relatii nu mai sunt privite ca ceva nou, o sa remarci faptul ca respectivele persoane nu s-au multumit doar cu aceasta libertate ci au inceput sa isi promoveze inclinatiile s3xuale incurajand si generatiile tinere sa faca la fel ca ei. Si nu mi se pare ok si nici sanatos pe termen lung pentru populatie din nici un punct de vedere.
2. Daca eram singura natie de oameni care are o parere proasta la modul general despre rromi mai ziceam, dar rromii traiesc in toata Europa si toate tarile europene au o parere proasta despre ei din cauza faptelor pe care continua sa le comita peste tot unde se duc. Pe francezi i-au distrus psihic atat de tare cu actiunile lor care au inclus furtul, cersetoria, crimele, violurile, jaful etc incat ii plateau numai sa nu mai intre in tara lor. Si la modul general rromii nu au vrut niciodata sa se integreze intr-o comunitate. Peste tot unde s-au dus si-au format clanuri, au taiat, au furat, au cersit, au dat in cap la oameni, au amenintat, au cerut taxe de protectie iar munca nu le-a placut. Acum mai nou s-au dus sa faca la fel si in America dar nu prea le-a mers. Multi rromi au primit sute de ani de inchisoare acolo pentru aceste practici ( ca aia au pedepse nu ca la noi ). In momentul in care spui lucrurilor pe nume cum am facut eu acum, un rrom obisnuit zice ca esti rasist dar nu admite faptul ca acesta este adevarul pe care l-a vazut jumatate de planeta. Sa nu mai vorbesc de practica lor pe care o stim toti ce include construirea de palate in stil tiganesc si achizitionarea de masini scumpe, toate facute cu bani murdari dupa cativa ani de ilegalitati in afara tarii. Si nu, o persoana cinstita de etnie rroma la 300 de persoane necinstite nu o sa spele niciodata o reputatie atat de patata, iti spun asta ca sigur imi vei spune ca nu sunt toti la fel. De acord, nu sunt toti la fel dar sunt la fel marea majoritate pentru ca asta este cultura lor pe care nu vor sa si-o schimbe. Si un lucru pe care tu probabil nu il cunosti, clanurile de rromi cer taxe de protectie si la ora actuala in capitala tarii noastre la diverse afaceri mici si mijlocii. Eu am avut un mic magazin alimentar in sectorul 5 cu ani in urma si am avut de aface personal cu ei. O parere buna este imposibil sa am.

| OmulRealist explică (pentru siriusblack98):

Opinia ta este profund discriminatorie și arată o lipsă de înțelegere a diversității umane. Consideri că orientarea sexuală diferită de normele tale este "nepotrivită" și o consideri chiar nesănătoasă. Această atitudine nu numai că este învechită, dar contribuie și la perpetuarea prejudecăților și discriminării.

În ceea ce privește perspectiva ta asupra comunității rrome, generalizările tale sunt extrem de ignorante și răutăcioase. Atribuirea unor trăsături negative întregii etnii este o formă de stereotipizare și rasism, care nu are nicio bază în realitatea complexă și diversă a indivizilor din această comunitate.

Ești prizonierul unor prejudecăți învechite și a unei mentalități înguste, refuzând să vezi oamenii pentru ceea ce sunt, indiferent de orientarea lor sexuală sau etnie. Este important să îți revizuiesti gândirea și să încerci să înțelegi lumea din perspectiva diversității, în loc să rămâi ancorat în prejudecăți și stereotipuri care nu fac decât să alimenteze ura și discriminarea.

| siriusblack98 a răspuns (pentru OmulRealist):

Este problema ta ca esti rupt de realitate si vrei sa crezi ca lucrurile stau diferit. Lasa sa fiu eu oldschool si sa am coloana vertebrala, ca eu stau la verticala, nu la orizontala ca altii daca ma intelegi. Uita-te bine in jurul tau pustiule ( ca om adult cu capul pe umeri nu ai cum sa fii cu o asemenea mentalitate de NPC ) ca sunt atatea minoritati in tara asta si peste tot in lume si toate s-au integrat in comunitate, doar rromii nu au reusit. Tara noastra a primit extrem de multi imigranti in ultimii 10 ani, inclusiv pakistanezi si ce sa vezi?! Ei s-au integrat in comunitate, rromii nu au reusit performanta asta nici dupa 500 de ani. Tu nu faci decat sa te contrazici aiurea cu toti care nu sunt de acord cu tine, te simti foarte atacat la fiecare opinie diferita pe care o auzi si asta denota o minte extrem de ingusta a unui om blocat in propria bula imaginara. Probabil esti un mic snowflake care nu este in stare sa scoata doua vorbe in viata de zi cu zi si iti versi ideile pe internet sperand sa gasesti alte persoane care iti impartasesc ideologiile bolnave. Tine minte de la mine, o persoana care face tot posibilul sa-i convinga pe cei din jur ca el gandeste corect si se contrazice cu toata lumea, acea persoana are grave probleme de natura psihica si poseda o vedere distorsionata a realitatii inconjuratoare.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

De ce toate comentariile tale au acuzatii in ele? Mereu incepi cu "opinia ta da dovada de lipsa de intelegere" sau "ce spui tu imi dovedeste ca esti profund inchis la minte" sau mai stiu eu cum. Sunt tare curios ce te recomanda pe tine ca fiind reprezentatul gandirii logice si rationale de-ti permiti sa acuzi mereu oamenii ca nu au inteles bine lucrurile. Si culmea, o faci promovand mereu cele mai mainstream si mai papagalicite opinii si idei pe care le are orice om ce nu-si poate dezlipi ochii de telefon.

| mODIN a răspuns:

Fata de cei cu alte orientari sexuale - pentru ca, istoric vorbind, e o anomalie enorma sa bazezi o relatie intre doua persoane pe altceva decat intemeierea unei familii, lucru pe care doar o femeie si un barbat il pot face impreuna. S-ar putea ca in secolul 21 sa nu mai fie strict necesara aceasta viziune, nu zic nici da, nici ba. Dar sa pornesti de la ideea ca e mai importanta placerea fizica decat intemeierea unei familii e ceva considerat anormal peste tot in lume, mai putin in randul catorva tineri din tarile vestice.

Atat rromii cat si evreii (ca sa mai dam un exemplu) au fost grupuri venite in Europa din afara, care au adus cu ei obiceiurile de acasa si nu s-au adaptat perfect culturii zonei in care s-au relocat.

| OmulRealist explică (pentru mODIN):

Absurdități flagrante și ignoranță densă! Declarația ta despre orientarea sexuală ca fiind "anomalie" și asocierea exclusivă a relațiilor cu întemeierea familiei este atât de învechită și discriminatorie, încât ești în urma cu secole. Se pare că te-ai oprit în evoluția gândirii sociale. Plăcerea fizică și intemeierea familiei nu sunt mutual exclusive, iar ideea că sunt este o aberație de proporții.

Comparând românii cu "câțiva tineri din tarile vestice" demonstrează o lipsă gravă de înțelegere a diversității culturale și sociale. Faptul că încă etichetezi anumite aspecte ca "anormale" în secolul 21 arată un nivel incredibil de conservatorism și intoleranță.

Apoi, asociezi grupurile etnice, precum rromii și evreii, cu nereușita adaptării la cultura locală, arătând un stereotip discriminatoriu și ignorant. Faptul că generalizezi și faci astfel de afirmații înseamnă că nu doar că ești în urma timpurilor, ci și că perpetuezi prejudecățile nocive. Este timpul să te trezești la realitatea diversității și să renunți la această mentalitate arhaică și discriminatorie.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

Tu ma acuzi ca sunt in urma cu secole in gandire, dar eu te voi acuza ca arunci la gunoi secole de dovezi in favoartea a ceea ce este acum la moda in cateva grupuri in Vest. De ce presupui, oare, ca acceptarea lgbt reprezinta "evolutia gandirii sociale"?

Iar tu ma acuzi ca nu inteleg diversitatea culturala si sociala, dar tu ai avut contact cu alt grup decat tinerii din Vest? Ai vorbit vreodata cu cineva din Asia sau Africa despre subiectul acesta? Dar cu cineva care nu foloseste social media? Dar cu cineva care nu vorbeste engleza si, prin urmare, nu-i pot fi bagate ideile americanilor pe gat la fel de usor? Ideea ta de diversitate e cea pe care o repeta tot Youtube-ul si tot reddit-ul ca niste papagali: oameni de 20-30 de ani, de culori si sexualitati diferite dar care toti gandesc exact la fel.

Si te intreb, ce e gresit la conservatorism si intoleranta, in afara faptului ca se opune modului in care vezi tu lumea? In afara strict de atasamentul tau fata de propria ideologie, ce e negativ la a fi conservator si intolerant? Pe pastrarea valorilor vechi si refuzul celor ce pervertesc moravurile s-au intemeiar toate marile civilizatii.

Doar pentru ca te iei dupa ce e la moda in gandire, nu inseamna ca esti modern, revolutionar sau progresiv. Inseamna ca te-ai luat dupa ce ti-au spus altii sa gandesti.

| OmulRealist explică (pentru mODIN):

Ești profund ancorat într-un trecut rigid și discriminatoriu, iar ideile tale sunt atât de învechite încât ar trebui să te simți penibil să le exprimi în secolul 21. Ceea ce tu numești "conservatorism și intoleranță" este, de fapt, o atitudine nocivă care împiedică progresul și perpetuează discriminarea.

Faptul că respingi acceptarea diversității și consideri că este "la modă în Vest" arată că trăiești într-o bulă închisă, izolată de realitățile globale. Diversitatea nu este doar o modă, ci o realitate a lumii în care trăim. Ești orb la faptul că societățile moderne abordează aceste aspecte pentru a promova egalitatea și respectul pentru toate persoanele, indiferent de orientarea lor sexuală.

Încercarea ta de a eticheta această atitudine ca "păstrarea valorilor vechi" este un eufemism pentru conservatorism retrograd. Marile civilizații s-au dezvoltat și au evoluat prin adaptarea la schimbare, nu prin împiedicarea ei. Intoleranța și conservatorismul extrem au dus la discriminare și la încălcări ale drepturilor omului.

A spune că cei care resping discriminarea și îmbrățișează diversitatea sunt doar "papagali" care repetă idei fără discernământ arată lipsa ta de înțelegere și empatie. Este timpul să te trezești la realitate și să renunți la acest discurs discriminatoriu și retrograd.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

De ce mi-ar fi rusine ca sunt ancorat in idei vechi? Sunt mandru ca stau pe umerii gigantilor care au venit inaintea mea. Sunt mandru ca imi bazez valorile pe ceea ce a fost deja dovedit ca functioneaza. Da, e o mentalitate rigida, pentru ca eu cred in reguli si norme sociale, nu in haos si hedonism imatur. Da, e discriminatoriu, fata de depravare si lipsa de cultura. Asta e o mentalitate nociva doar pentru cei care nu cunosc istorie.

Legat de diversitate, te mai intreb odata aceeasi chestie, tu ai vorbit cu oameni de pe alte continente, sau care nu au contact constant cu ideile americanilor. Tupeu de a-mi vorbi de diversitate stand inchis intr-o bula de oameni de nici 25 de ani care se informeaza din memeuri si clipulete, dar care ridica "diversitatea" (vezi Doamne) in slavi laughing

Uite, mie imi place diversitatea de idei si perspective, de aia imi place sa citesc carti vechi si sa vorbesc si cu persoane din alte culturi decat cea de pe reddit.

"Realitatea" la care imi ceri sa ma trezesc nu exista in afara propagandei din partea extremistilor de stanga din SUA si cateva alte tari vestice. Realitatea mea include si alte neamuri, alte limbi, alte culturi, alte moduri de gandire.

| KovacsB a răspuns:

Depinde prin ce experiente a trecut fiecare sau poate poate ca unii sunt mai imuni la manipulare de tipul cancel culture sau fenomenul woke.

| Robert45481 a răspuns:

Cu etnia romă e o problemă reală în rest sunt o grămadă de oameni cu hardware-ul defect care chiar nu merită respectați sau băgați în seamă

| Loghin0Mihai19 a răspuns:

Pentru ca ei distrug tara si lumea asta. hai sa nu zicem de romi. dar de poponari si restul... sa le fie rusine

| suntserios a răspuns (pentru Loghin0Mihai19):

Da mi in exemplu despre cum un homosexual ti a distrus tie viața.